Charles Explorer logo
🇬🇧

Thinking through the Phaenomena of the Present I.: Do We Have Hope?

Class at Faculty of Humanities |
YBFC254

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

03.10.2023: Představení kurzu, jeho témat a cílů. Krátký úvod na téma naděje a její skryté rozpolcenosti, neboli proč je naděje vždy chimérická? Iniciace vytvoření pracovních skupin (z dobrovolníků). 10.10.2023: Z otloukánka modelem soužití ve společenství: fanouškovská figura od Star-Treku po současnou kulturní produkci (Pavel Turek) + Unesená budoucnost: "glitch feminismus", “queer futurismus”, romský futurismus a možnosti nevědeckofantastického pokroku (Denisa Tomková) + diskuse/dílna 17.10.2023: STÁVKA 24.10.2023: Nihilismus Raye Brassiera a tematizace principiální krutosti rozumu (Ondřej Váša) + Tělo mezi živočichem, člověkem a ekosystémem: strategie přežití bez nutnosti exploatace (Denisa Tomková) + diskuse/dílna 31.10.2023: Život jako kapitalistická kategorie vs. koncepce "nepředvídatelné smrti" coby bankrotu kosmické akciové společnosti (Ondřej Váša) + Společnost vyhoření a popkulturní tematizace civilizační únavy (Pavel Turek) + diskuse/dílna 07.11.2023: Starostlivost jako princip revoltující proti mechanismům kontroly: kdo je subjektem starostlivosti? (Denisa Tomková) + Univerzální philia.

Spřízněnost mezi lidmi a věcmi a spekulativní aktualizace Danteho lásky (Ondřej Váša) + diskuse/dílna 14.11.2023: Vnitřky a vnějšky kapitalismu (dohledu) neboli je v kapitalismu prostor pro naději či únik? (Pavel Turek) + Dovětek (Ondřej Váša) 21.11.2023: Emancipační estetika, dekolonizace vědění a tvorba nových estetických slovníků ve jménu rovnosti (Denisa Tomková) + Popkultura jako proces vytváření "safe spaces": od diskoték, klubů až po virtuální prostory (Pavel Turek)28.11.2023: Estetika jako "první filozofie" a možná komunikace (ne)lidských aktérů (Ondřej Váša) + "Tune-in": Mortonova strategie naladění se na hudbu nelidského světa (Pavel Turek) + diskuse/dílna05.12.2023: Alternativní komunikační systémy a publikování a psaní jako nová naděje (Denisa Tomková) + Vztah (fan)zinů a díla, produkce (fan)zinů a materiální aspekty jejich tvorby (Pavel Turek)12.12.2023: Timothy Morton a jeho hyper-objekty: je kosmos přátelský, či nikoliv? (Ondřej Váša) + diskuse/dílna + první mezisoučet výsledků19.12.2023: Radost jako politická kategorie: čí dějiny jsou dějiny štěstí? (Denisa Tomková) + Quentin Meillassoux a možnost budoucího spasitele (Ondřej Váša) + Shrnutí (Denisa Tomková, Pavel Turek) + diskuse/dílna02.01.2024: Závěrečná hodina: diskuse/dílna, zhodnocení a promýšlení dalších kroků a aktivit

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Přednáškový cyklus & dílna o estetické revoltě vůči krutosti rozumu (více viz Cíle předmětu).

Prý to s námi nevypadá dobře: žijeme v době hromadného vymírání, více a více z nás nepřeklene den bez antidepresiv či pravidelných terapií a ti z nás, na něž neutěšený stav světa doléhá, jsou vysmíváni coby tající sněhové vločky neschopné se zocelit v ohni života. A přesto současný britský filozof Timothy Morton, jenž obavy o neblahý kurz budoucnosti sdílí, považuje za „rozumné (a ekologické) takovým nářkům odolat.“ Náš multimediální a mezioborový přednáškový cyklus & tvůrčí dílna se o takové odolávání pokusí: ve stopách současné filozofie, umění a popkultury budeme společně pojmenovávat slabá i silná místa nejaktuálnějších témat současnosti, jimiž současný svět žije a kterými se snaží zastavit své vlastní krvácení. Důraz budeme klást na vstřícnou srozumitelnost a nebudeme se zdráhat stavět na nejsoučasnějších videoklipech, filmech, básních, hudbě, umění či popkultuře, která nás spojuje. Proto, abychom v druhém kroku tvůrčím způsobem formulovali své vlastní „věty o naději,“ tedy takový vzdor, postoje či návrhy řešení, které navzdory klimatickým i společenským krizím vydobývají nám dědicům budoucnosti „právo na radost“ a odmítají se poddat plíživému pesimismu.