Program kurzu
- Úvod, představení problematiky, organizační záležitosti. Hra s prameny - dešifrování raně novověkého rukopisu
- Škola Annales a dějiny mentalit / historická antropologie. Evropa a "Evropané", vnímání pojmu a pohled na druhého ve "světě" raného novověku. Cizinec, hranice, přítel, nepřítel...
- Cestování a pohled na krajinu a na cizinu a jeho změny v průběhu raného novověku
- Pocity "Evropana" 18. století, štěstí, optimismus, melancholie, jistota a nejistota
- Vzdělání, gramotnost, představy a realita
- Republika učených, akademie, salony, korespondenční sítě.
- Muž a žena, role pohlaví, raný "feminismus"
- Stát: ideál a realita. Statistika a politická aritmetika
- Panovník, úředník a "občan"
- Stará a nová církev, Bůh trestající a Bůh chápající, víra a zbožnost
- Role anekdoty. Zrod veřejného mínění, periodika a propaganda
- Zápočtová hodina
Přednáška je určena všem zájemcům o evropské kulturní dějiny 17. a 18. století. Budeme se věnovat rozdílům a shodám ve vývoji jednotlivých států a společností Evropy.
Zaměříme se na otázku komunikace mezi lidmi a státy, budeme si číst cestovní deníky tehdejších lidí se snahou pochopit, jak se na cizí realitu dívali, jak ji analyzovali a svá pozorování předávali dále. Porovnáme vznikající úřední aparát jednotlivých zemí, zastavíme se také u otázek korupce a řešení různých afér v tehdejší době.
Srovnáme vzdělávání lidí a jejich kariérní možnosti v jednotlivých zemích, podíváme se na vztahy mezi církví a společností, stejně jako na ty, které existovaly mezi státem a společností. Finálně se zaměříme především na pokusy o určité "intelektuální sjednocení" Evropy formou nadstátní instituce "Republiky učených" i "Republiky vědců" a na pojetí kosmopolitismu a individualismu v osvícenské době.
Kurz se pokusí posluchačům přinést nejen nový pohled na některé aspekty evropských dějin, ale také je připravit na úspěšné absolvování dějepisných zkoušek. K atestu: aktivita na hodinách, referát nebo závěrečná písemná zkouška.