Charles Explorer logo
🇨🇿

Paměť a krajina

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YBH312

Sylabus

1. Kolektivní paměť, místa paměti - metodologické a historiografické přístupy

2. Krajina - definice, kulturní krajina, ochrana kulturní krajiny, vývoj vnímání krajiny, poutnictví a turismus

3. Vývoj kulturní krajiny a estetického vnímání přírody v antice, středověku a raném novověku

4. Vývoj kulturní krajiny a estetického vnímání přírody v novověku (česká barokní krajina, osvícenství a romantismus, průmyslová revoluce, socialismus)

5. Historická geografie a historická paměť krajiny - výzkum, prameny, interpretace

6. Topografická místa paměti - pohoří, hory, řeky, lesy ad.

7. Petrifikovaná paměť I. -  pomníky

18. -

19. století

8. Petrifikovaná paměť II. - pomníky

19. -

20. století

9. Město jako místo paměti a kulturního dědictví na příkladu Prahy; názvy míst - toponyma a toponymie

10. Paměť událostí

11. Paměť osob

12. Prezentace prací, exkurze

Anotace

Kurz se zaměří na základní badatelské oblasti výzkumu tzv. míst paměti v krajině a s ním spojených fenoménů

(historie versus paměť, kolektivní paměť, národní versus regionální paměť, kultura paměti, druhý život, genius loci ad.) v českém prostředí. Na vybraných příkladech zde budou představeny jak obecné paměťové koncepty a pojmy, se kterými se dnes pracuje v současné české historiografii (historické vědomí a povědomí, symbolická centra dějin, kolektivní lokální paměť, subjekty místa paměti ad.), tak konkrétní druhy paměti (paměť míst, paměť událostí, paměť osobností ad.) z období formování českých „národních“ tradic a její formy (pomníky, památníky, instituce, imaginace ad.). Další část přednášek se bude věnovat topografickým místům paměti v komponované krajině (poutní místa, hory, řeky, města ad.), které utvářely národní mýtus a dějiny, a na které může být rovněž nahlíženo z různých pozic (historická geografie, toponomastika, nacionální boj o prostor, památková péče ad.).

Kurz by měl být vhodný i pro přípravu k souborné zkoušce EDK: v první část kurzu seznámí studenty s vybranými fenomény, spojenými s problematikou vývoje české kulturní krajiny (středověká a raněnovověká kolonizace, osvícenské reformy, průmyslová revoluce, socialismus ad.), v druhé části kurzu budou blíže osvětleny některé aspekty českého národního hnutí a s ním souvisejících pojmů (vlast, národ, mýtus, identita ad.) v kontextu 19. století a 20. století.