Tématické okruhy: 1. Pietismus 2. Náboženská emigrace 18. století 3. Karolinská protireformace 4. Nekatolictví v předtoleranční době 5. Nástup osvícenské zbožnosti 6. Josefinské reformy 7. Náboženská tolerance 8. Lidová zbožnost toleranční doby 9. Toleranční sektářství I. 10. Toleranční sektářství II. 11. Důsledky osvícenských náboženských reforem 12. Česká religiozita na počátku 19. století
Povinná literatura:
Dülmen, Richard v., Kultura a každodenní život v raném novověku III. Náboženství, magie, osvícenství, Praha: Argo, 2006.
Nešpor, Z. R., Náboženství na prahu nové doby, Ústí nad Labem: Albis international, 2006.
Rémond, R., Náboženství a společnost v Evropě, Praha: NLN, 2003.
Upozornění pro zájemce o zápis nad limit:
Zápis studentů nad limit předmětu je možný, avšak očekávám v takových případech skutečný zájem, demonstrovaný ochotou pracovat navíc. S případnými zájemci proto dohodnu písemnou práci, která se stane nezbytnou podmínkou atestace. Na druhou stranu zkušenost ukazuje, že reálná potřeba zápisů nad limit není příliš velká, místa v kurzu se obvykle uvolní. Proto případné zájemce žádám o vyčkání, nechť se ozvou 3 pracovní dny před koncem lhůty k registraci.
Přednáška rozdělená do dvou semestrů podává základní informace o vývoji české religiozity v evropském kontextu v období raného novověku, zejména v 17. - 18. století, v souvislosti s procesy konfesionalizace a rekatolizace, později s nástupem osvícenství a josefinských náboženských reforem. Důraz je kladen nejen na církevní zbožnost, její vývoj a vztahy se státem a dalšími kolektivními reprezentacemi, ale rovněž na zbožnost lidovou a pololidovou a možnosti jejich studia.