Kurz bude probíhat formou on-line přednášek prostřednictvím platformy MS Teams. 1 Hierarchie pojmů „průmyslová revoluce“, „industrializace“ a „komplexní modernizace společnosti“. 2 Nástin vývoje proto/preindustriální a industriální evropské společnosti od konce 17. století do 2. světové války, s důrazem na vývoj v českých zemích. Teorie 1. a 2. průmyslové revoluce. 3 Teze „šlechtic podnikatelem a podnikatel šlechticem“ a její projevy v životním stylu aristokratických a měšťanských elit 19. století 4 Antická villa urbanae a villa suburbanae.
Vývoj aristokratického sídla v pozdním středověku a raném novověku. 5 „Palladiánská“ architektura a její vliv na rekreační architekturu 16. – 19. století. 6 Od středověkého hradu k renesančnímu/baroknímu/klasicistnímu zámku a letohrádku 7 Příměstské villegiatury pražských elit ve 2. polovině 19. století: Roztoky u Prahy, Všenory, Řevnice, Dobřichovice, Černošice 8 Vznik organizované turistiky, Klub českých turistů 9 Tělovýchovné hnutí: Turneři, Sokol, Orel, DTJ 10 Vznik závodního sportu, Josef Rössler – Ořovský 11 Formování tábornické tradice: Skaut/Junák, Woodcraft 12 Vznik trampského hnutí 13 Meziválečné vilo chatové kolonie v okolí Prahy: údolí Vltavy, Berounky a Sázavy
Předmětem kurzu bude teorie vysvětlující formování rekreačních aktivit obyvatel velkých průmyslových v přírodě (zejména turistiky, závodního sportu a zakládání vilových a chatových rekreačních kolonií) jako specifický projev komplexní modernizace společnosti v období industrializace, v 19. a v prvých desetiletích 20. století. Teorie vysvětluje, jak a proč se rekreační aktivity, do té doby provozované téměř výlučně aristokraty, postupně stávaly v průmyslových městech standardní součástí života příslušníků všech společenských vrstev.
Teoretická část bude doplněna konkrétními příklady studia vilových a vilo chatových rekreačních kolonií 19. a 20. století v okolí Prahy.