1 Předmět archeologického studia 2 Prameny archeologického studia, dynamický a systémový kontext 3 Metody archeologického studia, mezioborová podstata archeologie 4 Stručný nástin vývoje lidské společnosti z pohledu archeologie: pravěk 5 Stručný nástin vývoje lidské společnosti z pohledu archeologie: středověk 6 Stručný nástin vývoje lidské společnosti z pohledu archeologie: novověk a doba modernizace 7 Počátky archeologie v raném novověku 8 Vývoj archeologie v době modernizace, resp. v souvislostech procesu formování moderních evropských národů 9 Vývoj archeologie v poválečném období 10 Základní principy archeologicko přírodovědného studia 11 Metody geofyzikální a geochemické 12 Experimentální archeologie 13 Systematické, předstihové, záchranné terénní výzkumy
Doporučená literatura:
Gojda, M. 2000: Archeologie krajiny. Vývoj archetypů kulturní krajiny. Praha: Academia.
Kuna, M. a kol. 2004: Nedestruktivní archeologie. Teorie, metody a cíle. Praha: Academia.
Kuna, M. ed. 2007: Archeologie pravěkých Čech 1. Pravěký svět a jeho poznání. Praha: Archeologický ústav AV ČR.
Matoušek, V. 2005: Bacín – brána podzemí. Archeologický výzkum pravěké skalní svatyně v Českém krasu. Praha: Agentura Krigl.
Sklenář, K. – Sklenářová, Z. 2005: Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů. Praha: Libri.
Požadavky k atestaci:
Seminární práce buď textová v rozsahu 5 stran nebo powerpoint cca 15 – 20 obrázků na individuálně zvolené téma kurzu. Podmínkou jsou odkazy na odbornou literaturu.
Kurz seznamuje studenty se základními principy a metodami archeologického studia tak, jak se vyvíjely od raného novověku do současnosti. Představuje vývoj oboru od prvotní etapy doplňkové disciplíny dějepisectví až po současn é multidisciplinární pojetí, které je založeno především na propojení společenských a přírodních věd.
Pozornost je věnována především vývoji oboru v českých zemích, který je ovšem v nezbytné míře zařazen do souvislostí mezinárodního vývoje.