1 Průmyslová revoluce – industrializace – komplexní modernizace – formování moderních evropských národů 2 Příroda. Vzor a ideální prostředí pro výchovu člověka v období protoindustriálizace a industrializace. Rousseau, Thoreau, woodcraft, skauting, YMCA. 3 Eduard Štorch a další. Jaroslav Foglar, Marie Wagnerová/Felix Háj, Jan Karafiát. 4 Eduard Štorch pedagog, spisovatel, archeolog. 5 Lovci mamutů. Paleolit. 6 Osada Havranů, Minehava. Neolit, eneolit. 7 Bronzový poklad. Doba bronzová. 8 Z šera dávných věků. Problematika počátku Slovanů. 9 Zlomený meč. Doba halštatská, laténská, římská, stěhování národů. 10 Hrdina Nik, Zastavený příval. Raný středověk 1. 11 O Děvín a Velehrad, Meč, proti meči. Raný středověk 2. 12 O čem Štorch nepsal a proč. Archeologie středověku, novověku, industriální archeologie, archeologie současnosti.
Doporučená literatura
Jindra, Z. – Jakubec, I. a kol. 2015: Hospodářský vzestup českých zemí od poloviny 18. století do konce monarchie. Praha: Karolinum.
Hroch, M. 1999: Na prahu národní existence. Praha: Mladá fronta.
Hroch, M. 1999: V národním zájmu. Praha: Lidové noviny.
Kakáč, B. 1986: Kdo byl Eduard Štorch. Praha: Albatros.
Sýkorová, I. – Matoušek, V. 1998:Od svatého Václava k lovcům mamutů. Praha: Epocha.
Jiráň, L. – Venclová, N. 2007 – 2008: Archeologie pravěkých Čech 1 – 8. Praha: Archeologický ústav AV ČR.
Buchvaldek, M. 1985: Dějiny pravěké Evropy. Praha: Státní pedagogické nakladatelství.
Pleiner, R. – Rybová, A. 1978: Pravěké dějiny Čech. Praha: Academia.
Kurz bude seznamovat studenty se dvěma rovinami života a díla českého pedagoga, spisovatele, archeologa a sociálního utopisty Eduarda Štorcha (1878 – 1956). V prvé rovině bude sledovat život a dílo této osobnosti v souvislostech rozvinuté moderní doby v 1. polovině 20. století.
Ve druhé rovině budeme kriticky hodnotit Štorchovy aktivity v oboru archeologie a populárně naučné literatury.