1/ Úvod. 2/ Klasická a moderní prominence. Monocentrismus a pojem autority. 3/ Vladař jako archetypální postava – paternalismus, otcovské imago, idea dobrého hospodáře. 4/ Minulé ideje typu „dvojí tělo královo“ a „králové divotvůrci“. Kantorowicz a Marc Bloch. 5/ Nejstarší české pověsti o povolání vladaře od pluhu. Přemysl Oráč. 6/ Symbolika královské moci ve střední Evropě. 7/ Císař Josef II. ve folklorním repertoáru. 8/ Osud trůnu habsburského podle Jana Galandauera. 9/ Moderní monarchismus v Evropě. 10/ Britský monarchismus – minulý a současný. 11/ Současný český monarchismus. 12/ Závěr.
Literatura:
Marc Bloch: Králové divotvůrci: Studie o nadpřirozenosti královské moci, zejména ve Francii a v Anglii. Praha: Argo 2004.
Jan Galandauer – Miroslav Honzík: Osud trůnu habsburského. Praha: Panorama 1982.
Ernest Kantorowicz: Dvě těla krále. Studie středověké politické teologie. Praha: Argo 2014.
Vladimír Karbusický: Báje, mýty, dějiny. Nejstarší české pověsti v kontextu evropské kultury. Praha: Mladá fronta 1995.
Jean-Paul Roux: Král. Mýty a symboly. Praha: Argo 2009
Výklad se zaměří na kolektivní představy a názory o monarchismu. Budou sledovány určité historické tradice až do současnosti.
Pozornost bude rovněž věnována důležitým klasickým idejím typu „dvojí tělo královo“ a „králov é divotvůrci“. Nabídne se pohled i na současné monarchie.
Jako doplněk budou následovat politologické úvahy na toto téma. Atestace bude vycházet z aktivity studentek a studentů, na jejich vstupu do rozprav, jakož i na seminární práci.