Charles Explorer logo
🇨🇿

Čechy a Anglie

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YBHRZ10ZI

Sylabus

 Přednášky: 1. Česká a zahraniční historiografie o česko-anglických stycích ve středověku. 2. Symptomy tzv. krize středověku. 3. Čechy a Anglie ve druhé polovině 14. století, jednání o říšsko-anglické koalici. 4. Dvůr Anny Lucemburské v Londýně. 5. Praha-Londýn-Řím: vztahy Čech a Anglie k papežské kurii od 13. do počátku 15. století. 6. Oxford-Praha: John Wycliff a lollardi, lollardské spisy, transfer viklefismu do Čech. 7. Korespondence mezi lollardy a husity, četba pramenů. 8. Podíl Anglie na přípravě protihusitské kruciáty 1428-1429. 9. Přerušení česko-anglických styků, vývoj husitské a lollardské tradice ve druhé polovině 15. a na počátku 16. století. 10. Česko-anglické vlivy ve výtvarném umění, znaky husitského ikonoklasmu. 11. Kroniky jako pramen česko-anglických styků (Froissart, Knighton, Walsingham). 12. Eneáš Silvius Piccolomini: pohled humanisty na husity a lollardy.  

Povinná literatura:

Bejblík, A., Shakespeare a dobrá královna Anna. Praha: Vyšehrad, 1989.

Herold, V., Pražská univerzita a Wyclif. Praha: Univerzita Karlova, 1985.  

Doporučená literatura:

Šmahel, F., Husitská revoluce I. Praha: Univerzita Karlova, 1995.

Suchý, M., Dobrá královna Anna Česká, Dějiny a současnost 21 (1999).

Hudson, A., From Oxford to Prague, The Slavonic and East European Review 75 (1997).

Zaoral, R., Podíl Anglie na tažení proti husitům, in: Pocta Josefu Polišenskému. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1996.  

Anotace

Kurz věnovaný problémům pozdního středověku usiluje o pohled na české dějiny v širších evropských souvislostech. Osou výkladu jsou vztahy mezi Čechami a Anglií na prahu husitské revoluce jako prvního článku evropské reformace.

Kurz je vhodný jako příprava ke zkoušce z evropských dějin v kontextech.