Sociologický seminář pracuje především s výsledky empirických sociologických výzkumů, které jsou realizovány v rámci výzkumné činnosti FHS. Především jde o práci s daty, která vypovídají o samostných studentech FHS UK - studenti se učí práci s daty na tématech, která jsou "jejich". Úvodní část je věnována pojetí teoretických a metodologických východisek pro empirický výzkum hodnotových struktur. Kurz je strukturován následovně:
1. část: Koncepty výzkumu hodnot (Inglehart, Schwartz, vlastní koncept);
2. část: specifikace výběru témat a oblastí k vlastnímu zpracování;
3. část: zvládnutí postupů propočtů a základních podob interpretací;
4. alespoň některé vlastní propočty, zpracování a interpretace, včetně vnitřních oponentací v dílčích týmech;
5. část: prezentování a diskuse výsledků Literatura pro tento kurz: Prudký L. a kol.
2010. Inventura hodnot. Praha: Academia Časopis Sociální studia 4/2010. Vydala Masarykova univerzita v Brně. Doporučená: Pospíšilová J., Krulichová E a kol.,
2018. Jak se žije Čechům v současné Evropě? Praha: Academia a Sociologický ústav AV, zvláště kapitola
1.
Sociologický seminář je zaměřen na zdroje, možnosti a postupy práce s výsledky kvantitativních empirických sociologických výzkumů, za pomoci balíku programů SPSS. Tyto skutečnosti jsou objasňovány a vyučovány s využitím výsledků empirického sociologického kvantitativního výzkumu hodntoových struktur stduentů FHS UK. tento výzkum běží na FHS od roku 2002.
Během prvního semináře dosáhnou studenti na zpracování vybrané tématiky z daného výzkumu, jako základu pro práci s daty a jejich interpretaci. Obvykle jde o využití frekvenční, párové a faktorové analýzy.
Závěrem semináře prezentují své výsledky v seminární práci.