Základní osnova kurzu:
1) Seznámení s kurzem a tématem
2) Základní pojmy a terminologie (kapitalismus, tržní společnost, akumulace kapitálu, soukromé vlastnictví, komodifikace, ohrazování – enclosure, nerůst, atd.)
3) Růst – vznik „růstové“ společnosti, idea pokroku, HDP, zelený růst a decoupling
4) Kořeny a původ nerůstu – zdroje inspirace
5) Nerůstové hodnoty – autonomie, dostatek, péče. Pohled na nerůst skrze dépense
6) Pojetí svobody v nerůstu
7) Commons - obecně, společně sdílené statky.
8) Námitky vůči nerůstu
9) Sociálně-ekologická transformace a strategie nerůstu
10) Příklady nerůstu Základní literatura: D´Alisa G., Demaria F., Kallis G. (2014) Degrowth: Vocabulary, Routledge. Kallis, G. (2022) Na obranu nerůstu, Neklid. Latouche, S. (2012) Malé pojednání o poklidném nerůstu, Za tratí.
Pandemie COVID 19, sociální nerovnosti, klimatická krize, problematika plastových odpadů anebo úbytek biodiverzity vyvolávají pochybnosti, zda je udržitelná společnost, založená na neustálém ekonomickém růstu a na ekonomice maximalizující zisk. Jednou z cest jak klást otázky a hledat odpovědi je koncept nerůstu. Nerůst je jak praktickou, tak teoretickou snahou transformovat svět, který by byl udržitelnější, spravedlivější a k mimolidskému světu šetrnější. Vychází z toho, že je možné žít kvalitní života bez rostoucí materiálové výroby a spotřeby, zejména na bohatém Severu. Nerůst je o schopnosti klást si otázky např.: Kolik je dost? Proč něco vyrábíme a spotřebováváme? Jaký je smysl? Nerůst je spíše o kvalitě, než kvantitě. Kurz představuje základní uvedení do konceptu nerůstu.
Atestace bude formou písemného testu s otevřenými otázkami na základě látky probrané na přednáškách.