Obsah:V úvodní části se pokusíme rozkrýt významové pole pojmu krajina. Bude nás zajímat vztah člověka k místu a prostoru.
V této části budeme číst např. texty Christiana Norberga-Schulze a Yi-Fu Tuana.Druhým tématickým okruhem bude zakoušení krajiny různými smysly, budeme diskutovat o termínech jako jsou smellscape, touchscape, soundscape.Třetím okruhem bude vztah krajiny a konceptu „agency“ a vztah krajiny a umění (tzv. environmentálního či ekologického umění). Forma:Všichni studenti dostanou na prvním semináři texty v digitalizované podobě na CD. Každý týden budeme diskutovat o jednom z textů, rozebírat teoretická a metodologická východiska, souvislost s dalšími texty a kontexty v rámci antropologie atp.
Předem je třeba text v domácí přípravě přečíst. Texty budou v českém a anglickém jazyce. Výběr z textů, které budeme číst:Blažek, Bohuslav 2001: Nečitelnost: významná vlastnost krajiny, in sb.
Tvář naší země – Krajina domova,135-139Norberg-Schulz, Christian 1994: Genius Loci, Odeon PrahaYi-Fu Tuan 1977: Space and Place, The Perspective of Experience, University of Minnesota Press, MinneapolisTilley, Christopher; Hamilton, Sue; Bender, Barbara 2000: Art and the Re-presentation of the Past, The Journal of the Royal Anthropological Institute 6, 35-62Massey, Doreen 2006: Landscape as a Provocation, Journal of Material Culture 11, 33-48Karjalainen, Pauli Tapani 2002: Landscapes´Ways, in Koht ja Paik/Place and Location II, eds. Virve Sarapik, Kadri Tüür, Mari Laanemets, Proceedings of the Estonian Academy of Arts 10, Tallinn, 131–138
Seminář bude pojednávat o dynamickém chápání konceptu krajiny.
Relevantní pro zájem: k. a s. antropologie antropologie krajiny archeologie krajiny