Obsah:V úvodní části se pokusíme rozkrýt významové pole pojmu krajina. Bude nás zajímat vztah člověka k místu a prostoru.
V této části budeme číst např. texty Christiana Norberga-Schulze a Yi-Fu Tuana.Druhým tématickým okruhem bude zakoušení krajiny různými smysly, budeme diskutovat o termínech jako jsou smellscape, touchscape, soundscape.Třetím okruhem bude vztah krajiny a konceptu „agency“ a vztah krajiny a umění (tzv. environmentálního či ekologického umění). Forma:Všichni studenti dostanou na prvním semináři texty v digitalizované podobě na CD. Každý týden budeme diskutovat o jednom z textů, rozebírat teoretická a metodologická východiska, souvislost s dalšími texty a kontexty v rámci antropologie atp.
Předem je třeba text v domácí přípravě přečíst. Texty budou v českém a anglickém jazyce. Výběr z textů, které budeme číst:Blažek, Bohuslav 2001: Nečitelnost: významná vlastnost krajiny, in sb.
Tvář naší země – Krajina domova,135-139Norberg-Schulz, Christian 1994: Genius Loci, Odeon PrahaYi-Fu Tuan 1977: Space and Place, The Perspective of Experience, University of Minnesota Press, MinneapolisTilley, Christopher; Hamilton, Sue; Bender, Barbara 2000: Art and the Re-presentation of the Past, The Journal of the Royal Anthropological Institute 6, 35-62Massey, Doreen 2006: Landscape as a Provocation, Journal of Material Culture 11, 33-48Karjalainen, Pauli Tapani 2002: Landscapes´Ways, in Koht ja Paik/Place and Location II, eds. Virve Sarapik, Kadri Tüür, Mari Laanemets, Proceedings of the Estonian Academy of Arts 10, Tallinn, 131–138
The seminar will explore the dynamic conception of landscape. Useful for those interested in sociocultural anthropology and anthropology or archaeology of landscape.