Charles Explorer logo
🇨🇿

Kategorie "cizího" a cestopisná literatura

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YDA238

Sylabus

Kategorie „cizího“, LS 2009úterý 24.2. úvodní hodina, rozdělení referátů a prezentací úterý 3.3. společná četba vybraných kapitol z E. Saida, Orientalismus (kopie v šanonu); rozbor diskusí o orientalismu od 70. let (L.

Storchová)úterý 10.3. prezentace: biblická topografie a imaginace orientálního cizího v českých cestopisech raného novověku (L. Storchová)úterý 17.3. prezentace Míši Vosobové (Sara Mills, Gender and Colonial Space) a Ireny Boušové (Jesusu Montano, Imagining Race in Late Medieval England)úterý 24.3. prezentace Vaška Koziny: diskursy kanibalismu a conquista (Léry, Montaigne, atd. + články interpretující Montaigne: M.

De Certeau, případně C. Freccero) + intelektuání legitimizace koloniální expanze, prezentace Vojtěcha Tomáška: Andrew Fitzaurice, Humanism and America, an Intellectual HIstory of English Colonisation 1500-1625úterý 31.3. prezentace Martina Veselého (Mitsch, Körper als Zeichenträger) a Katky Horské (kapitola z O´Brien, Pacific Muse) + společné čtení: Cookovy deníky o pacifické sexualitě a feminitěúterý 7.4. prezentace M.

Vávrové: I. Buruma, A.

Margalit, Okcidentalismus  (kapitola o Rusku); prezentace Stsiapana Stureiky, kapitola o repezentacích západního města; Alena Paddubsaya, kapitola o islámské kritice Západu + společné čtení - reprezentace Západu v ruské klasice (Stureika, Paddubskaya)úterý 14.4. hodina odpadáúterý 21.4. prezentace Kataríny Čulákové (Zemon Davis, Non-European Stories, European Listeners), společné čtení a interpretace Mandevilly (M. Veselý)úterý 28.4. balkanismus: Klusáková – Sobotková, Oriental or European Identity? Modernisation and Bakan Towns in Czech Popular Discourse + společné čtení a interpretace Draculy (K. Čuláková); prezentace: Eduard Feuereis: Rachael  Gilmour, Grammars of Colonialism, Representing Languages in Colonial South Africaúterý 5.5. prezentace Ireny Boušové (cestopisy 19. století, Jan Neruda, Obrázky z ciziny); společné čtení - Budovec, Antialkorán (Vojtěch Tomášek), turcika a imaginace tureckého "cizího" v českých zemích v raném novověkuúterý 12.5. vědecký diskurs a utváření cizího: společné čtení a interpretace spisu P. Šebesty a S.

Lvové, Mezi nejmenšími lidmi světa, 1959 (Katka Horská)úterý 19.5. legendy o Amazonkách společná četba kapitol z knihy J. Komorovského, Amazonky, mýty a legendy o vláde žien, 1983 (M.

Vosobová); M. Vávrová (TGM, Evropa a Rusko)

Anotace

Úvodní část kurzu bude věnována různým konceptům, na jejichž základě se v soudobém bádání analyzuje tzv. alterita (reprezentace "cizího" spoluutvářející "vlastní"). Na pozdějších hodinách budou rozebírány konkrétní texty (např. cestopisy), inscenace cizího, její jazykové a argumentační postupy a možnosti kontextualizace.

Kurz bude veden formou semináře, tedy jako diskuse nad odbornými texty o imaginaci "cizího", auto- a heterostereotypech v cestopisné literatuře, orientalismu, imaginární geografii, mental mapping atd. Výběr textů bude studujícím poskytnut na úvodní hodině, jedná se o studie a monografie, které lze uplatnit při státní závěrečné zkoušce specializace historická antropologie i při dalších atestacích.

Kromě odborných textů je možné připravit si rozbor jakékoliv cestopisné relace či jiného textu produkujícího "cizí", např. v návaznosti na individuální diplomní projekty. V průběhu kurzu lze samozřejmě formulovat i další diplomní projekty.

Velmi vítany jsou také referáty o textech s odborným nárokem (např. etnografických, filosofických), v nichž lze tematizovat alteritu. Kurz je povinně volitelný pro studenty a studentky magisterských cyklů obecné antropologie i dalších specializací, přístupný je také studujícím v bakalářských cyklech.