Charles Explorer logo
🇨🇿

Základní statistické metody

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YMA330

Sylabus

Vzhledem k omezení výuky v souvislosti s nouzovým stavem proběhně kurz blokově v náhradních termínech dle domluvy s účastníky kurzu.

Témata: 1. Statistické modely lineární a nelineární, průměr jako statistický model, shoda modelu s daty2. Odhad parametrů, standardní chyba, výběrové rozdělení, výběrový rozptyl, interval spolehlivosti, jejich výpočet, interpretace a grafické znázornění3. Testování nulových hypotéz, Fisherova p-hodnota, testová statistika, jednostranné a oboustranné testy, chyba 1. a 2. druhu a jejich pravděpodobnost, statistická síla testu, odhad velikosti vzorku4. Problémy související s testováním nulových hypotéz a možná východiska (předregistrace studie, odhady velikosti efektu /R2, Cohenovo d, poměr šancí/, metaanalýza, Bayesiánská statistika)5. Seznámení se statistickým programem IBM SPSS (editor, vkládání a nahrávání dat, definování proměnných, prohlížeč, okno pro syntax, nástroj PROCESS, plugin Essentials for R for Statistics, balíček WRS2)6. Vizuální explorace dat (histogram, krabicový graf, sloupcový graf, spojnicový graf, bodový graf)7. Praktické opakování společným řešením příkladů k tématu 68. Systematická odchylka (bias); odlehlé hodnoty a jejich identifikace (vizuální – histogram, krabicový graf; pomocí z-skórů a mediánové absolutní odchylky), vlivné body9. Praktické opakování společným řešením příkladů k tématu 810. Předpoklady statistických testů a jejich ověřování (aditivnost a linearita, normální rozdělení, homogenita rozptylů, nezávislost) – vizuálně a pomocí statistických testů11. Praktické opakování společným řešením příkladů k tématu 1012. Minimalizace systematické odchylky – trimming, winsorizing, transformace dat13. Praktické opakování společným řešením příkladů k tématu 1214. Závěrečné opakování společným řešením příkladů ke zvoleným typům analýz

Anotace

Předmět má dva základní cíle. Prvním z nich je osvojení si teorie potřebné pro zvládnutí kvantitativních analýz v psychologickém výzkumu, druhým pak příprava dat pro vlastní statistickou analýzu. Předmět Statistika v psychologickém výzkumu I pokrývá teoretické základy kvantitativní analýzy, zejména exploraci dat, intervaly spolehlivosti, velikost efektu, testování nulových hypotéz a statistickou signifikanci. Příprava dat bude prováděna v programu SPSS a bude zahrnovat vizuální exploraci dat, zjišťování odlehlých hodnot a vlivných bodů, ověřování předpokladů testů (aditivnost, linearita, normální rozdělení, homogenita rozptylů, nezávislost) a způsoby, jak minimalizovat systematické odchylky (bias). Teoreticky zaměřené hodiny vztahující se k práci s daty budou prokládány hodinami zacílenými na řešení konkrétních ukázkových příkladů. Důraz je kladen také na slovní popis výsledků a na schopnost porozumět výsledkům v empirických kvantitativních studiích. Studenti budou průběžně seznamováni s anglickou i českou statistickou terminologií.

**********

Vzhledem k charakteru řešených výzkumných otázek a prezentovaných statistických metod je určen POUZE PRO STUDENTY MAGISTERSKÉHO STUDIA, KTEŘÍ ABSOLVOVALI PŘEDMĚT YMA27VPLI - METODOLOGIE VÝZKUMU CHOVÁNÍ.

**********