Charles Explorer logo
🇬🇧

Environmental Sociology

Class at Faculty of Humanities |
YME11P2ZI

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Základní osnova kurzu:

1.      Sociologie, jako kdyby na přírodě (ne)záleželo. Historické souvislosti vzniku sociologie, její průnik s environmentální problematikou. Vznik environmentální sociologie,  základní směry a témata, kterými se zabývá.

2.      Příroda?co to vůbec je?  Vyjasnění pojmu příroda, životní prostředí. Sociální podmíněnost pohledu a vnímání přírody.

3.      Společnost v níž je každý sám. Charakteristika současné společnosti - invidualizovaná  společnost (Baumann), jedinec a společnost.

4.      Společnost běžícího pásu. Charakteristika současné společnosti - ekonomický růst a společnost jako běžící pás (Schnaiberg).

5.      Hodnoty a postoje. Pojem hodnoty a materiálních a postmateriálních hodnot (Inglehart). Environmentální postoje a co je ovlivňuje.

6.      Spotřebovávám, tudíž jsem. Spotřeba a její role v moderní společnosti. Okázalá spotřeba, dobrovolná skromnost.

7.      Sociální konstrukce environmentálních problémů anebo co je reálné. Konstrukce sociální reality.  Nutné faktory pro "konstruování" environmentálního problému.

8.      Věda dá nám cenné údaje. Věda a její role při (roz)poznávání environmentálních problémů v moderní společnosti. "Zelená" kritika vědy.

9.      Riziko. Kultura rizika (Douglas a Wildavsky). Sociologie rizika. Riziková společnost (Beck).

10.    Environmentální hnutí. Role sociálních hnutí při ochraně životního prostředí.

11.    Závěr. Rekapitulace nejdůležitějších otázek a témat, diskuse. Literatura: Bell, M. (2004) An invitation to environmental sociology. Thousand Oaks: Sage Publications Hannigan J.A. (1995) Environmental sociology. London: Routledge Keller, J. (1997) Sociologie a ekologie. Praha: SLON

Annotation

This introductory course to sociology is intended for Social and Cultural Ecology students. After a general introduction to key sociological concepts, personalities and theories, the course focuses on the topics relevant for the studies in social and cultural ecology, such as values and attitudes of society, social movements and inspirations, and also interrelations between sociology and ecology as represented by the Chicago school, and the policy of nature.