Charles Explorer logo
🇨🇿

Terénní praxe I.

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YME13P6ZI

Sylabus

* Denní osnova:

1. středa: prezence, úvod; vstupní přednáška vedoucího odborného pracovníka VZCHÚ

2. čtvrtek: a) celý den přírodní terén, dle počasí ev. návštěva objektů důležitých z hlediska sociální a kulturní ekologie (muzeum, čistírna odpadních vod apod.) b) večer: prezentace, přednáška, diskuse

3. pátek: dtto

4. sobota: dtto; večer navíc reflexe výuky, zpětná vazba zejména u externích přednášejících a návrhy studentů k volitelné náplni studia

5. neděle: dtto nebo dle náročnosti terénu pouze návštěva místních objektů; odpoledne diskuse, odjezd * Povinná literatura: Plán péče, zonace, ev. návštěvní řád, další strategické dokumenty Správy; oblastní plány rozvoje lesů, lesní hospodářské plány a osnovy, porostní a taxační plány a dokumentace, dokumentace soustavy Natura 2000, katastrální plány, další mapy a plány. * Doporučená literatura: Odborné i popularizační podklady Správy, místní tisk, výroční zprávy a další materiály místních organizací (NNO); ev. kroniky, matriky, archivy a další odborné materiály a podklady vztahující se ke zkoumanému místu.

Anotace

Povinně volitelný předmět, pořádaný ve výjezdní a blokové formě v zimním semestru, je pokračováním cyklu terénních praxí. Studenti se seznámí s dalším vybraným VZCHÚ (NP nebo CHKO; výjimečně experimentálně s územím, kde se vyhlášení ochrany teprve připravuje; v ZS bývá volen bližší a přístupnější terén s nižší nadmořskou výškou).

Předmětem studia je z přírodovědného hlediska geomorfologie prostředí, krajinné, botanické, zoologické, ekologické a další přírodovědné charakteristiky. Ve společenskovědním pohledu se studenti seznamují se specifikou hospodaření ve VZCHÚ a s výkonem státní správy v oblasti ochrany přírody a krajiny a ochrany životního prostředí a s rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi ochrany přírody. V této souvislosti studují dále činnost místních samospráv, komunikaci s nimi a s dalšími dotčenými osobami (stakeholdery) v území včetně environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty. Výuka probíhá celodenně v terénu; večerní program je věnován formou prezentace a (panelové) diskuse vybrané sociálně-ekologické oblasti (místnímu střetu zájmů a jeho řešení), a následné diskusi s představiteli několika zájmových oblastí (stakeholdery): představitelé Správy NP nebo CHKO, místní samosprávy, podnikatelské sféry, sportovního oddílu, nestátní neziskové organizace apod. Aktuální environmentální problémy dané lokality jsou tematizovány z pozic sociální ekologie, kulturní ekologie, environmentální historie a sociologie, ev. antropologie. Prohlubuje se specializace, pokračuje hledání a zpřesňování diplomových témat a tvorba pracovních týmů. Poslední večer je věnován reflexi celosemestrální výuky, zpětné vazbě zejména u externích přednášejících a návrhům studentů k volitelné náplni studia.

Terénní praxe ZS17-18 se uskuteční v termínu 8.11. - 12.11. a pojede se do CHKO Brdy.