1. systémová teorie a její aplikace na environmentální problémy, definice systému, prvky, vztahy mezi prvky a systémy.
2. úrovně analýzy a jejich použití pro zachycení procesů v biosféře, prostředí biosférických systémů, vnější prostředí, vnitřní prostředí.
3. ohraničení systémů v živé přírodě, udržování hranic, propustnost pro vstupy a výstupy.
4. komplexita v biosféře, lineární a komplexní systém, emergence, organizovaná a dezorganizovaná komplexita u živých systémů, gradient komplexity.
5. ekologický a evoluční čas, temporalita v přírodě, proměnlivost, geneze událostí a průběh procesů v biosféře, sebesimplifikace systému.
6. zanikání a reprodukce v biosféře, změny stavů, dynamická stabilita ekosystémů a populací.
7. biosférické struktury, náhodná uspořádání, vazebnost událostí v biosféře, latentní struktura, latentní funkce.
8. procesy v biosféře, struktury a čas, jednorázové události, typologie procesů a událostí - homogenní, heterogenní a neutrogenní vnitřní dynamika.
9. teoretická biologie a autopoietické systémy, sebereference, sebeorganizace, sebereferenční systémy, situace black box, vnitřní redundance.
10. diferenciace systémů v biosféře, interní a externí diferenciace, autopoietická reprodukce, růst komplexity.
11. diferenciační schémata u systémů v živé přírodě, interní diferenciace, externí diferenciace, systémové variace, variace vstupů, variace výstupů. Literatura: Luhmann N. Sociální systémy. 2006 Jeník J. Ekosystémy: Úvod do organizace zonálních a azonálních biomů. 1998, Karolinum Slavíková J. Ekologie rostlin. 1986, SPN: Praha
Environmental application of the systems theory helps student to understand better the variability of effects and specific conditions of varieties of biotopes, including the variability of interactions between local human populations and specific endangered species. The course in based on a complex analytical thinking styles.