Témata (výběrově):
CASSIRER:
- Cassirerova filozofie symbolických forem v kontextu filozofie a kulturologie počátku 20. století
- Četba a komentář vybraných pasáží ze souboru Ernst Cassirer: Philosophie der symbolischen Formen I.-III. (1923-1929) (k dispozici je alternativa českého a anglického překladu) I.
- Četba a komentář Ernst Cassirer: Form und Technik (1930)
- Četba a komentář vybraných pasáží ze souboru Ernst Cassirer: Zur Logik der Kulturwissenschaften. Fünf Studien (1942) (k dispozici je varianta anglického překladu)
- Komponenty Cassirerova myšlení: Johannes Kepler, Aby Warburg
- Hamburský kroužek a vize moderního „Denkraum“
KONTEXT PŘÁTELSTVÍ:
- Aristoteles a časoprostorové určení přátelství
- Dante a vize přátelského kosmu v Božské komedii
- Hannah Arendtová a kritika odcizení
- Martin Heidegger a kritická reflexe moderního „Denkraum“
- Friedrich Nietzsche a „kosmické přátelství“
- Figury samoty a přátelství v myšlení Rolanda Barthese
- Přátelství jako filozofická figura v reflexi Gillese Deleuze
Kurz je kombinací přednášek a seminární četby, soustředěné na Cassirerovu komplexní filozofii symbolických forem a související teorii člověka coby „animal symbolicum“. Tento semestr se budeme soustředit na motiv, který je v Cassirerově filozofii na první pohled zastřený, který však přesto vytváří podstatnou souřadnici jeho myšlení: na filozofické implikace motivu přátelství v kontextu Cassirerova myšlení prolnutí svobody a místa. Četbu úryvků z Cassirerových „Symbolických forem“ a dalších textů tak budeme prokládat i četbou vybraných pasáží z Aristotela, Arendtové, Barthese, Deleuze, Heideggera či Nietzscheho, neboli autorů, kteří motiv přátelství ve svých textech zohledňují a jejichž četba napomůže Cassirerovu argumentaci kriticky exponovat.
Předmět je primárně určen pro magisterské studenty, nicméně je vhodný i pro studenty bakalářského programu. Není třeba předchozích speciálních znalostí.