Tématické okruhy:1. Proč studovat metodologii a metody? Feministické perspektivy. Představení vyučujícího, studujících, základních východisek a koncepce kurzu. Zodpovězení otázky: „Proč studovat metodologii a metody?“ Povaha a cíle vědy. Povaha lidského poznání. Metodologie vs. metody. Feminismus a vědecké bádání – první přiblížení: výzvy feministické metodologii.2. Paradigmata - východiska a implikace pro výzkum. Základy přijatého a alternativních paradigmat. Pozice jednotlivých paradigmat na vybrané praktické otázky. Pohled na etablovanou vědu prizmatem feminismu: Je mainstreamová věda v principu sexistická?3. Feminismus a tradiční dělení na kvalitativní a kvantitativní výzkum. Falešná dichotomiekvantitativní vs. kvalitativní výzkum. Kvantifikace a matematika jako jazyk prostý kauzality.Omezená použitelnost statistických metod ve společenských vědách.4. Výzkumy vycházející z rozhovorů. Teoretická východiska a praktické otázky spojené s výzkumy vycházejícími z rozhovorů. Využívání rozhovorů ve feministických výzkumech.5. Terénní výzkum. Teoretická východiska a praktické otázky spojené s terénními výzkumy. Využívání terénních výzkumů v rámci feministických bádání. Shlédnutí filmu „Povídky z kuchyně“.6. Dotazníková šetření. Teoretická východiska a praktické otázky spojené s dotazníkovými šetřeními. Využívání dotazníkových šetření ve feministických výzkumech.7. Experimentální výzkum. Teoretická východiska a praktické otázky spojené s experimenty. Využívání experimentů v rámci feministických bádání.8. Obsahové analýzy a výzkumy využívající existující materiály. Teoretická východiska a praktické otázky spojené s obsahovými analýzami. Využívání obsahových analýz ve <span style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: "TimesNewRomanPSMT","serif
Náplní práce badatelek a badatelů je odhalovat řád v chaosu, kterému říkáme svět, a úlohou vědeckých metod je umožňovat toto odhalování. Jejich znalost je zásadní pro informovanou interpretaci výsledků vědeckých výzkumů i pro realizaci vlastních vědeckých výzkumů.
Cílem kurzu je představit studentkám a studentům metodologii a metody využívané v sociálněvědním výzkumu, seznámit je s feministickými přístupy k jejich využívání a nabídnout jim možnost kritického zamyšlení nad dialogem mezi mainstreamovou vědou a feministickými alternativami. Kriticky budou diskutovány i některé standardní přístupy a dělení, jako např. kvalitativní vs. kvantitativní, pozitivismus vs. konstruktivismus, a jejich užitečnost pro společenské vědy.
Důraz bude kladen na kritické myšlení, reflexi a vlastní interpretaci dané problematiky.