Sylabus předmětu - blokový kurz
GENDER A VÁLKA
PhDr. Marta Kolářov á, Ph.D. marta.kolarova@centrum.cz
Válka má genderové rozměry a odlišuje se od jiných sociálních jevů tím, že je genderově silně asymetrická. Kurz se bude věnovat genderovým aspektům války, ozbrojeného konfliktu, armády a mírových aktivit. Seznámí studující se základními teoretickými přístupy v této oblasti, od klasických feministických studií války a debaty mezi proudy rovnost vs. diference (liberální vs. radikální) až k postmodernímu obratu a vnesení nezápadních perspektiv z jiných kulturních okruhů. Válku a mír budeme zkoumat z hlediska intersekce genderu, etnicity a sexuality. Konkrétně se kurz bude se zabývat hlavními bloky témat: účast a role žen ve válce, armádách a militantních hnutích, násilí na ženách ve válce, znásilnění jako válečná strategie, konstrukce militární maskulinity, feminismus a pacifismus, antimilitaristický aktivismus.
Konstrukci femininity a maskulinity budeme sledovat na příkladu válek v různých historických obdobích i těch současných (konflikt v Sýrii, válka na Balkáně, v Afghánistánu, válka proti teroru atd.). Kurz bude probíhat jako seminář s přednáškovou částí, založený na studiu literatury a participaci studujících v hodinách.
Požadavky splnění kurzu:
Aktivní účast v diskusích na hodině
Psaná reflexe přečtené odborné literatury: 1 strana textu (stručně: anotace/abstrakt, vybraná citace, Vaše reflexe textu) na 2. a 3. setkání, termín odevzdání mailem: 23.3. a 20.4. Prosím nazvěte soubor VašePříjmení_Autor/ka četby.
Závěrečná práce: kolektivní prezentace ve skupinách (poster session) na 4. setkání (13.5.), max 6 skupin po 4-5 studujících, téma je možné konzultovat
Struktura kurzu a četba: 1. blok
VÁLKA, MILITARISMUS A GENDER přednáška: válka, militarismus a organizované násilí - úvod, aspekty současných válek, genderové souvislosti války, feministické přístupy ke zkoumání války povinná četba:
Chinkin, Christine; Mary Kaldor. 2013. "Gender and New Wars". Journal of International Affairs67 (1): 167-187. 2. blok
AKTIVNÍ ROLE ŽEN VE VÁLCE přednáška: ženy bojovnice - ženy v armádách, ozbrojených povstáních, ženy v armádním průmyslu; válka jako emancipace žen povinná četba:
Carreiras, Helena. 2007. "Women in the Military" pp. 5-24 in Gender and the Military: Women and the Armed Forces of Western Democracies. London and New York: Routledge. doporučená četba:
Gross, Robin; Rosalind Milesová. 2011. Válečnice: 3000 let odvahy a hrdinství. Praha: Fortuna Libri.
Mehari, Senait G. 2004. Nikdy jsem nechtěla zabíjet: Příběh dívky mezi frontami.
Praha: Vyšehrad. 3. blok
OBĚTI VÁLEK Z HLEDISKA GENDERU přednáška: dopad válek na civilní obyvatelstvo, násilí na ženách ve válce, znásilnění jako válečná strategie, etnické čistky z hlediska genderu povinná četba:
Zabeida, Natalja. 2010. "Not Making Excuses: Functions of Rape as a Tool in Ethno-Nationalist Wars" in Women, War, and Violence by Robin M. Chandler, Lihua Wang, Linda K. Fuller (eds.). New York: Palgrave. doporučená četba:
Butler, Judith. 2013. "Sexuální politika, mučení a sekulární doba". Pp. 91-118 in Rámce války: Za které životy netruchlíme? Praha: Karolinum.
Amesbergerová, Helga, Katrin Auerová, Brigitte Halbmayrová. 2005. Sexualizované násilí: Ženské zkušenosti z nacistických koncentračních táborů. Praha: BB/art (s. 338-360).
MILITARISTICKÁ MASKULINITA přednáška: militaristická maskulinita a její proměny, muži a násilí, dopad války na muže, odpírači vojenské služby povinná četba:
Via, Sandra. 2010. "Gender, Militarism, and Globalization: Soldiers for Hire and Hegemonic Masculinity" pp. 42-56 in Gender, War, and Militarism: Feminist Perspectives by Laura Sjoberg, Sandra Via (eds). Oxford: Praeger. doporučená četba:
Votruba, Adam. 2011. "Kultura vojáků základní služby". S. 39-64 in P. Janeček (ed.) Folklor atomového věku. Praha: Národní muzeum. 4. blok
FEMINISMUS, PACIFISMUS A ANTIMILITARISMUS přednáška: ženské mírové hnutí, genderové aspekty antimilitaristického protestu povinná četba:
Kaufman, Joyce, Kristen Williams. 2010. "Post-Conflict Activism: Women Working for Peace" pp. 87-123 in Women and War: Gender Identity and Activism in Times of Conflict. Sterling: Kumarian Press. doporučená četba:
Scheub, Ute. 2005. Mírotvorkyně. Praha: proFem. (s. 9-28)
Hamann, Brigitte. 2006. Bertha von Suttner: Život pro mír. Praha: One Woman Press. (s. 429-453)
The course focuses on gender aspects of war, violent conflicts, military and peace activism. It introduces theoretical approaches, from classical feminist analyses of war and debates between liberal and radical feminists to the post-modern turn and non-Western perspectives.
War and military is studied in relation to intersection of gender, ethnicity and sexuality. The course will address these issues: participation of women in war, military services and militant movements, violence on women in wars, rape as a war strategy, construction of military masculinity, feminism and antimilitarist activism.