První část kurzu se zaměřuje na diskurzy (bio)medicíny a jejich roli v produkci společenských představ o těle, zdraví a normalitě. Kurz se v této části soustředí na analýzu toho, jakým způsobem je představa pohlaví, genderu, rasy, etnicity a sexuální orientace ustavována prostřednictvím biomedicínského vědění o těle a jak jsou tyto představy zakotvovány do fungování medicíny jako sociální instituce.
Cílem kurzu je kriticky promýšlet, jak se biomedicínské vědění o těle a zdraví stává součástí technik moci a jak odráží, reprodukuje či potenciálně podrývá různé systémy z(ne)výhodnění. Druhá část kurzu představuje koncepty biomoci a biopolitiky a jejich různé konceptualizace (Foucault, Rose, Lemke).
Ukazuje, jakým způsobem otázky „života“, jeho kultivace a kontroly vstupují do vztahu mezi jednotlivcem, státem a jeho institucemi. Na konkrétních historických příkladech (eugenické hnutí, politika jednoho dítěte v Číně, propopulační politiky v Československu) jsou diskutovány moderní techniky biopolitiky.
Závěrečná část kurzu je věnována využití feministické, queer a postkoloniální perspektivy při reflexi různých dilemat současné bioetiky (např. náhradního mateřství, prenatální diagnostiky, nakládání s lidskou tkání...).