Charles Explorer logo
🇨🇿

Seminář k náboženským dějinám Evropy

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YMKDE008

Sylabus

1. Typologie (moderních západoevropských) křesťanských církví a skupin; 2. Katolicismus 19.-21. století; 3. Církve odštěpené od ŘKC (starokatolíci, CČSH); 4. Protestantské (reformační) církve; 5. České evangelické církve; 6. Nonkonformistické církve; 7. Proměny evangelikálního milieu; 8. Teoretické a metodologické aspekty výzkumu náboženství; 9. Prameny historického výzkumu religiozity; 10. Religiozita ve sčítáních lidu; 11. Kvantitativní výzkumy náboženství; 12. Mezinárodní komparativní šetření (ISSP, EVS ad.); 13. Kvalitativní výzkumy náboženství.

Seminář probíhá ve čtrnáctidenních intervalech.

* Povinná literatura pro ZS: - Filipi, Pavel. Křesťanstvo. Praha 1996 (a další vyd.). - Nešpor, Zdeněk R. - Vojtíšek, Zdeněk. Encyklopedie menších křesťanských církví v České republice. Praha 2015. * Povinná literatura pro LS:- Krejčí, Jindřich - Leontiyeva, Yana (eds.). Cesty k datům. Zdroje a management sociálněvědních dat v České republice. Sociologické nakladatelství, Praha 2012. - Nešpor, Zdeněk R. Ne/náboženské naděje intelektuálů. Vývoj české sociologie náboženství v mezinárodním a interdisciplinárním kontextu. Scriptorium, Praha 2008. * Doporučená literatura: - Gallagher, Michael P. Křesťanství a moderní kultura. Velehrad 2004. - Havelka, Miloš a kol. Víra, kultura a společnost. Červený Kostelec 2012. - Lužný, Dušan -Nešpor, Zdeněk R. Náboženství v menšině. Praha 2008. - Nešpor, Zdeněk R. a kol. Náboženství v 19. století. Praha 2010. - Robbers, Gerhard a kol. Stát a církev v zemích Evropské unie. Praha 2002. - Říčan, Rudolf. Od úsvitu reformace k dnešku. Praha 1947. - Schulze Wessel, Marin. Religion und religiöser Dissens. München 2011. - Václavík, David. Sociologie nových náboženských hnutí. Brno 2007. - Vido, Roman. Konec velkého vyprávění? Brno 2011. - Vojtíšek, Zdeněk. Encyklopedie náboženských směrů a hnutí v České republice. Praha 2004.

Anotace

Seminář rozšiřuje a prohlubuje znalosti získané v předmětu Náboženské dějiny Evropy II. s orientací na období 19., 20. a 21. století a středoevropský prostor; v zimním semestru je zaměřen na oblast církevní křesťanské zbožnosti, v letním semestru na proměny religiozity ve společnosti a jejich identifikaci prostřednictvím historických a sociálněvědních přístupů.

Výuka probíhá formou aktivní participace studentů: řízené diskuse o ústních prezentacích a textech vzešlých z domácí práce studentů (samostatné i skupinové).