CELÝ SYLABUS JE VLOŽEN V SOUBORECH ZDE V SIS
Atestace:
Podmínky pro získání zápočtu:
(1) „Malé“ písemné testy z povinné literatury každý týden (kromě prvního týdne) – celkem 11 testů. Test je otevřen vždy v Moodlu v daném týdnu u tématu. Doporučujeme testy plnit průběžně. Malé testy z „kvanti“ části je třeba splnit nejpozději do průběžného testu z kvanti části (viz níže) a malé testy z „kvali“ části je třeba splnit nejpozději do průběžného testu z kvali části. Studenti obdrží za test hodnocení Z/N (započteno/nezapočteno) a počet bodů nebo slovní hodnocení, které je však orientační a nevstupuje do výsledného hodnocení. Podmínkou účasti na závěrečn ém kolokviu je nejméně 6 započtených malých testů.
(2) Domácí úkoly budou zadávány ke každému tématu v Moodlu v daný týden a budou korespondovat s předepsanou četbou k tématu. Doporučujeme odevzdávat úkoly do Moodlu průběžně, avšak nejpozději do data příslušného průběžného testu (viz níže). Podmínkou účasti na závěrečném kolokviu je odevzdání nejméně 6 domácích úkolů.
(3) Účast na 2 setkáních podle rozvrhu a v té formě výuky (prezenční nebo distanční online), která bude odpovídat epidemické situaci a nařízením a bude včas oznámena, viz výše.
Závěrečné hodnocení:
(4) Průběžné testy z literatury a cvičení v seminářích: test A (kvanti) se koná v pátek 13. 11. v 9:00 v Moodlu, test B (kvali) se koná v pátek 8. 1. v 9:00 v Moodlu.
(5) Teze výzkumného projektu – odevzdat do Moodlu do 17. 1. 2021 - a jejich obhajoba formou kolokvia, tj. ústní rozpravy nad projektem, dle rozpisu termínů v SIS ve zkouškovém období. Zadání tezí bude včas upřesněno na seminářích a v Moodlu.
Témata a časový rozvrh kurzu: 1) Kvantitativní výzkumný přístup: koncepty (operacionalizace, proměnná, reliabilita, validita), popis jako cíl výzkumu (týden od 5 do 11. 10. 2020) 2) Vysvětlení jako cíl výzkumu (korelace a kauzalita); postup výzkumu, výzkumné otázky a role hypotéz (týden od 12. do 18. 10. 2020) 3) Výběr vzorku v kvantitativním výzkumu: populace, druhy výběru, reprezentativita a zobecnění (týden od 19. do 25. 10. 2020) 1. setkání 23. 10. 2020 4) Dotazník: standardizace, tazatel a dotazník, konstrukce otázek (týden od 26. do 1. 11. 2020) 5) Dotazník: konstrukce otázek – pokračování, struktura a podoba dotazníku, pilotáž (týden od 2. do 8. 11. 2020) 6) Kvantitativní analýza dat (typy proměnných, datový soubor, principy statistické analýzy); zadání úkolu – teze výzkumného projektu (část A) (týden od 9. do 15. 11. 2020) 2. setkání 20. 11. 2020 7) Kvalitativní strategie výzkumu: proč a jak ji realizovat, výzkumný proces a jeho plánování, výzkumný problém, výzkumné otázky, možné designy kvalitativního výzkumu (týden od 23. do 28. 11. 2020) 8) Výběr vzorku v kvalitativním výzkumu (týden od 30. 11 do 1. 12. 2020) 9) Metody sběru dat a typy dat v kvalitativním výzkumu – hloubkový rozhovor, zúčastněné pozorování, nevtíravé výzkumné přístupy (týden od 7. do 13. 12. 2020) 10) Analýza a interpretace dat v kvalitativním výzkumu (týden od 14. do 20. 12. 2020) 11) Případová studie jako výzkumná strategie (týden od 22. do 27. 12. 2020) 12) Etické otázky výzkumu, hodnocení kvality v kvalitativním výzkumu; zadání úkolu – teze výzkumného projektu (část B) (týden od 4. do 10. 1. 2021) 13) Diskuse a zpětná vazba k práci studentů na tezích výzkumného projektu (dobrovolný seminář, termín bude upřesněn)
Anotace: Předmět seznamuje studenty se základními a některými pokročilými pojmy z oblasti metodologie sociálně vědního výzkumu a s výzkumným procesem. Studenti budou znát základní výzkumné přístupy, výzkumné designy, budou se orientovat v metodách sběru dat a ve způsobech konstrukce vzorku. Studenti budou znát pojmy validita, reliabilita, zobecnitelnost, triangulace a budou celkově rozumět tomu, v čem spočívá kvalita sociálně vědního výzkumu a jaké etické zásady by měli dodržovat v rámci výzkumného procesu. Studenti budou připraveni pro rozhodování o vlastním výzkumném projektu menšího až středního rozsahu.
Forma výuky a komunikace:
Studenti začínají pracovat na četbě literatury a domácích úkolech od prvního týdne výuky – viz rozpis témat níže a v Moodlu!
Výuka bude probíhat dle rozvrhu. O formě výuky (prezenční či distanční online) budou studenti informování prostřednictvím emailu a SIS UK dle aktuální situace nejpozději 5 dnů před setkáním. V měsíci říjnu bude výuka probíhat online prostřednictvím platformy MS Teams.
Materiály ke kurzu, konkrétní zadání úkolů a odevzdávárna pro odevzdání úkolů budou v MOODLU 1 UK (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=10071.).
Účast je povinná na 2 setkáních (a to jak v prezenční, tak online distanční formě). (V individuálních případech po domluvě s vyučujícími předmětu lze tuto podmínku atestace změnit.)