Předmět studující realizují samostatně na základě dohody s garantkou kurzu a partnerskou organizací, kde svoji praxi plánují vykonávat. Studující buď vybírají partnerskou organizaci ze seznamu organizací, se kterými má již Katedra psychologie a věd o životě dohodu o spolupráci na výzkumných praxích. P řípadně mohou ve spolupráci a po dohodě s garantkou kurzu připravit dohodu o spolupráci v jiné organizaci, ve které mají zájem praxi vykonat.
Pro přípravu samotné realizace je doporučována tato sekvence úkonů:
· Zajištění Dohody o výzkumné praxi
· Příprava Zadání výzkumné praxe (student a zástupce partnerské organizace
· Realizace praxe
· Zajištění potvrzení o vykonání praxe (součást formuláře k Zadání výzkumné praxe)
· Příprava reportu a reflexe provedené praxe
· Odevzdání reportu do Odevzdávárny ve studijních oporách kurzu:
Všechny dokumenty a formuláře důležité pro zajištění realizace praxe jsou uveřejněny ve studijních oporách v MS Teams: Výzkumné praxe
Výzkumné praxe jsou povinnou součástí studia v programu Teoreticko-výzkumná psychologie ve druhém ročníku studia.Tvoří oporu studenta pro příprau k SZZ 3.
V průběhu realizace této praxe má student za úkol aplikovat a procvičit metody, postupy a výzkumné nástroje, s nimiž se seznámil v průběhu předchozí výuky a to aktivním zapojením do reálných výzkumných projektů realizovaných na partnerských institucích.
Výzkumné praxe jsou realizovány jako jedno (případně i dvousemestrální) projekt na podkladě dohody o spolupráci mezi Fakultou humanitních studií (zastoupenou garantkou výzkumný praxí doc. Seidlovou Málkovou) a partnerskou institucí (zastoupenou vedoucím praxe či školitelem pro praxi). Zadavatelem výzkumného úkolu pro studenta je pověřený pracovník partnerské instituce, vedoucí praxe či školitel, který může pro zadání projektu aktivně spolupracovat s garantkou výzkumných praxí z FHS UK doc. Seidlovou Málkovou.
Minimální hodinové nároky na splnění praxe v jednom semestru jsou 44 hodin a řádné splnění výstupů požadované vedoucím vybraného projektu (určuje a potvrzuje vedoucí praxe). Partnerská instituce může v rámci spolupráce se studentem požadovat s odůvodněním vyšší hodinovou dotaci pro splnění výzkumného úkolu na partnerské instituci; o tomto faktu informuje předem písemně příjemce výzkumné praxe (student/studentka) i garantku výzkumných praxí. V rámci přípravy výzkumné praxe je student seznámen s náležitostmi organizace projektů partnerské instituce, zvyklostmi i zákonnými normami upravujícími realizaci výzkumných projektů a organizaci práce vědeckých týmů partnerské instituce. V rámci realizace výzkumné praxe se studenti zapojují do projektů základního i aplikovaného výzkumu, případně výzkum realizují na základně zadání nebo potřeb partnerské instituce. Výzkumná praxe tak může být realizována v různých fázích již probíhajícího výzkumu na partnerské instituci nebo jako menší projekt ohraničený trvání akademického semestru/školního roku.
Výstupy výzkumné praxe:
Student pro uznání výzkumné praxe předkládá garantce výzkumných praxí: 1) Potvrzení o realizaci výzkumné praxe (viz příslušný formulář), které může být doplněno stručným slovním hodnocením studenta partnerskou institucí (např. vedoucím praxe). 2) Strukturovanou zprávu o realizaci výzkumné praxe v celkovém rozsahu 3-5 normostran
Pro studující je v každém semestru připravován aktualizovaný seznam nabízených příležitostí pro realizaci výzkumných praxí i s požadovanou hodinovou dotací, nabízenými termíny praxí a příslušným garantem – vedoucím výzkumného projektu.
Aktuální informace jsou vždy uveřejněny ve studijních oporách ke kurzu v MS TEams nebo v Moodle
MSTeams:https://cunicz.sharepoint.com/:f:/s/TVP_organizanzleitosti/ErDq38cvWoBEkUCO9AdSO1YBMAzlXSmvc3ng9IhY82waOw?e=lU2NKp
Moodle:https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=15090