Charles Explorer logo
🇨🇿

Supervize v sociálních a zdravotnických organizacích

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YMR03POZI

Sylabus

témata výuky:a)    teorie a nejdůležitější pojmypojem supervize a jeho chápání v různých zemíchhistorie a aktuální dilemata, epistemologie – reflexe x vědecká argumentace, Schon x Cochran,situované poznání x „objektivní“(nad-kontextové) poznánív supervizi: zkušenostní přístup.........teorie, modely                   emancipace supervizanta  x kompetence možnosti supervize v soc. a zdravot.službách Supervize jako podpora kvality a celoživotního vzdělávání-součást personálního manažmentuDruhy supervizeProfesionální role- o roli, statusu, individuaci.Individuace a role-konflikt vs.dialogPosuzování profesionální role-zkušenosti s portfolii, kompetence, osobní plán rozvojeFormy supervize, cíle, kontext, dohoda b)   cvičení a úlohy k dosažení dovednostíZkušenost se třemi metodami supervize, práce v malých skupinách-příprava supervizní dohody, hraní rolí-vyjednávání dohody  četba-aktuální články a publikace o supervizi jsou většinou k dispozici v knihovně katedry Povinná četba ke zkoušce!!!!:Učební text k předmětu na webové stránce katedry.Havrdová,Z.: Kompetence v praxi sociální práce. Osmium, Praha 1999.

Kap. II,III,IV,V,VII.

Havrdová,Z.,Hajný,M. : Praktická supervize. Galen, 2008, str. 17- 46,  Doporučená četba k supervizi ( většinou v knihovně katedry):Hawkins, P. and Shohet, R. (2004) Supervize v pomáhajících profesích.Portál, Praha.Kopřiva, K.(2006) Lidský vztah jako součást profese.

Praha, Portál.  Matoušek, O. a kol.(2003): Metody a řízení sociální práce. Portál, Praha.Úvod do supervize a jeho významu pro pomáhající profese (2002).

Sdružení SCAn,Tišnov  .  Cizojazyčná klasická četba v knihovně katedry:Belardi, N.( 1998) Supervision. Eine Einführung für soziale Berufe.

Freiburg im Breigau: Lambertus,<span lang="EN-NZ" style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana; mso-bidi-font-family: A

Anotace

Předmět studenty seznámí se specifickými historickými, hodnotovými a metodickými východisky a metodami podpory pracovníků v sociálních službách, jejich dopady na kultury organizací, principy a způsoby organizování supervize v různých částech světa a způsoby začlenění supervize do rozvoje kvalitní praxe v pomáhajících profesích.