* OKRUH 1:
Vývoj sociální politiky jako nástroje sociální integrace. Tato část stručně sleduje, jak se "sociální otázka" stala politickým problémem v moderních průmyslových společnostech, a představuje hlavní typy politických reakcí na tyto výzvy. V rámci okruhu jsou akcentována tato témata: a) Antropologické/psychologické úvahy o "sociálních dimenzích" (závislost na druhých, snaha o autonomii, rané kooperativní schopnosti).; b) Sociální ochrana jako osobní povinnost jednotlivce (liberální postoje); c) Sociální péče jako kolektivní odpovědnost (socialismus, kolektivismus, sociální demokracie); d) Komunitarismus a subsidiarita (Bismarck, systémy pojištění, iniciativy občanské společnosti).
Četba k okruhu:
ŠÁMALOVÁ, Kateřina a Petr VOJTÍŠEK, ed. Sociální správa: organizace a řízení sociálních systémů. Praha: Grada, 2021. ISBN 978-80-2712-195-3. str. 41 - 59, dále str. 399 - 420
BACKHAUS-MAUL, Holger a Martin KUNZE. Subsidiarity. Encyclopedia of Global Studies [online]. 2012, 4, 1608-1610 [cit. 2021-12-10]. ISBN 9781412964296. Online CUNI
* OKRUH 2:
Sociální potřeby ve vztahu k poskytovatelům služeb. V této části jsou představena hlavní odvětví služeb pro lidi, v nichž se etablovala sociální práce, ve vztahu k jejich financování a řídícím strukturám. Nastoluje otázku, zda jsou tyto struktury adekvátní z hlediska uspokojování skutečných potřeb zejména marginalizovaných a vyloučených skupin obyvatelstva. Zahrnuty jsou služby v oblasti fyzického a duševního zdraví, vzdělávání, bydlení, zaměstnanosti, soudnictví a pro rodiny, zatímco řešení potřeb a práv osob se zdravotním postižením, seniorů, dětí, menšin a uprchlíků se ne vždy dostává stejné pozornosti služeb.
Četba k okruhu:
George, Purnima, Brienne Coleman, and Lisa Barnoff. (2007): "BEYOND "PROVIDING SERVICES": Voices of Service Users on Structural Social Work Practice in Community-based Social Service Agencies."Canadian Social Work Review 24, no. 1 5-22. Text available in Moodle
Janebová, R., Musil, L., 2007, Myths about the role of social workers, available from:
* OKRUH 3:
Provádění rozhodnutí v oblasti sociální politiky: Tento oddíl seznamuje s hlavními nástroji a principy, jejichž prostřednictvím lze v praxi uplatňovat sociální politiku, která je v zájmu potřeb uživatelů služeb. a)Manažerské rozhodování v agenturách sociálních služeb; b)Úloha a význam profesní mlčenlivosti; c)Audit a měření sociálního dopadu služeb; d)Systémy zajišťování kvality v sociálních a zdravotních službách.
Četba k okruhu:
ŠÁMALOVÁ, Kateřina a Petr VOJTÍŠEK, ed. Sociální správa: organizace a řízení sociálních systémů. Praha: Grada, 2021. ISBN 978-80-2712-195-3. str. 303 - 314
* OKRUH 4:
Systémový přístup k sociálně-zdravotnímu pomezí: V tomto oddílu je studentům představen systémový přístup ke sociálně-zdravotní problematice. Systémový přístup povzbuzuje studenty k tomu, aby se dívali na „větší obrázek“, zaměřuje pozornost studentů na to, jak se různí agenti - lidé, služby, organizace nebo cokoli - vzájemně propojují a ovlivňují.
Četba k okruhu:
Egan M, McGill E et al. NIHR SPHR Guidance on Systems Approaches to Local Public Health Evaluation. Part 1: Introducing systems thinking. London: National Institute for Health Research School for Public Health Research; 2019.
Ashoka. Everyone a Changemaker. „Embracing Complexity" . www.ashoka.org/en-us/files/embracing-complexity.pdf
* OKRUH 5:
Systém zdravotních služeb a systém sociálních služeb: Tato část seznamuje studenty s aplikací obecných principů a konceptů do praxe v ČR - strategický rámec vývoje sociálních a zdravotních služeb v ČR, vývoj právní úpravy a systémů financování.
Četba k okruhu:
Zdravi2030.mzcr.cz [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR, 2019 [cit. 2021-12-16]. Dostupné z:
MÁTL, Ondřej. České zdravotnictví v roce 2050: modely finanční udržitelnosti zdravotnictví v ČR. Praha: Kulatý stůl k budoucnosti financování zdravotnictví v ČR, 2009. ISBN 978-80-85047-38-7.
POSPÍŠIL, David. Národní strategie rozvoje sociálních služeb na období 2016-2025. Praha: MPSV, 2015. ISBN 978-80-7421-126-3.
* Výstup:
Po absolvování tohoto kurzu studentky a studenti
Porozumí původu směrů sociální politiky
Rozlišují mezi dobře a méně rozvinutými oblastmi služeb ve vztahu k potřebám uživatelů služeb
Kriticky hodnotí služby (sítě, formy, žitou praxi) z hlediska naplnění práv, zájmů a potřeb uživatelů služeb.
* Průběh hodnocení:
Studentky a studenti zpracují seminární práci ve formě kazuistiky - průchod člověka (sub)systémy sociálních a zdravotních služeb (popis, časová osa, využité prvky systému, náklady spojené s “průchodem člověka systémy).
Zkouška ústní formou (kolokviální) - skupinový rozhovor, ve kterém jsou ověřovány znalosti a dovednosti jednotlivce i jeho připravenost interagovat s ostatními.
Profesionální sociální práce se vždy odehrává v kontextu sociální politiky, která ovlivňuje charakter organizací a stanovuje parametry způsobů, jakými má být dosaženo sociální integrace společnosti. Tento kurz seznamuje studentky a studenty se základními normativními rámci ze schematické historické perspektivy, které formovaly evropské sociální státy, a s nedávnými a aktuálními trendy v politice.
Zvláštní pozornost je věnována vztahu mezi principy odborné praxe a konkrétními nastaveními organizací a způsobům, jak je lze efektivně a odpovědně řídit v různých kontextech praxe, s nimiž mají studenti zkušenosti.