Cílem předmětu je uvést studující do základů ekonomie a představit jim různé ekonomické přístupy k otázkám ochrany životního prostředí. Kurz představuje myšlenky neoklasické ekonomie a environmentální ekonomie a zároveň přináší kritické pohledy heterodoxních ekonomických přístupů, zejména ekologické ekonomie.
Cíle předmětu
Po absolvování předmětu by studující měli být schopni: 1/ orientovat se v základních principech neoklasické ekonomie, rozlišovat mezi různými ekonomickými přístupy v souvislosti s otázkami životního prostředí2/ kriticky nahlížet na výstupy ekonomických analýz a jejich politická doporučení, identifikovat nevyslovené předpoklady a hodnotová stanoviska3/ pojmenovat a porovnat různé nástroje k řešení environmentálních problémů
Základní osnova kurzu: 1/ Úvod, co je ekonomie?2/ Ekonomie životního prostředí - různé školy, různé pohledy3/ Základy neoklasické ekonomie: nabídka, poptávka a ekonomická rovnováha4/ Předpoklady neoklasické ekonomie a selhání trhu5/ Životní prostředí jako ekonomický statek, občina znamená tragédii? 6/ Externality a jejich řešení v neoklasické ekonomii7/ Externalizace nákladů a závod ke dnu 8/ Přírodní zdroje, ekosystémové služby a hodnota přírody9/ Oceňování přírody v praxi10/ Rozhodování o ochraně životního prostředí: metody a jejich předpoklady11/ Přehled hodnotících metod12/ Nástroje ochrany životního prostředí: teorie13/ Nástroje ochrany životního prostředí: vybrané příklady14/ Závěr
Metody hodncoení:
Závěrečné hodnocení sestává ze tří částí: průběžná týdenní příprava, 1 průběžný test, záveřečný test. Pro získání bonusových bodů mohou studující připravit reflexi zadaného textu. 1/ Průběžná týdenní příprava: 12 % (3 x 4 % + bonusové body) - studujícím jsou zadávány drobné úlohy z hodiny na hodinu, které doplňují probíraná témata. Jedná se např. o úlohy z mikro- a makroekonomie, hledání konkrétních příkladů k teoretickým konceptům, hledání skrytých předpokladů krátkého textu, apod. Pokud je na hodinu zadána povinná literatura, úloha spočívá v jejím přečtení, zodpovězení zadané otázky, krátké reflexi nebo přípravě otázek k diskuzi. Rozsah úlohy by neměl přesáhnout 30 minut, bez započtení četby textu. Studující musí odevzdat alespoň 3 úlohy ze 13. Navíc získané body z dalších odevzdaných úloh se připočítávají jako bonus do celkového hodnocení (max 36 bodů). 2/ Průběžný test: 1 x 10 % - Během semestru proběhne jeden 10 minutový test, který ověří znalost obsahu přednášek a povinné literatury, a zároveň umožní studujícím udělat si představu ohledně záverečného testu. 3/ Závěrečný test: 78 % - Závěrečný test ověří znalost obsahu přednášek a povinné literatury celého kurzu. Možnost opravy. 4/ Reflexe zadaného textu: max 10 bodů jako bonus - Po domluvě s vyučující si mohou studující vybrat jeden akademický článek či knihu, stručně ho shrnout (2-4 normostrany) a napsat kritickou analýzu předpokladů, metodologie a zjištění (4-8 normostran).
Studijní literatura:
Odborné články a dokumenty k jednotlivým tématům. Průběžně poskytováno.
Daly, Herman E., and Joshua C. Farley. 2011. Ecological Economics: Principles and Applications. 2. ed. Washington Covelo London: Island Press.
Tietenberg, Thomas H., and Lynne Lewis. 2018. Environmental and natural resource economics. 11th edition. New York: Routledge, Taylor & Francis Group.
Čamrová, Lenka, Eliška Vejchodská, a Jan Slavík. 2012. Ekonomie životního prostředí - teorie a politika. 1. vyd. Praha: Alfa Nakladatelství.
Mankiw, N. Gregory. 1999. Zásady ekonomie. 1. vyd. Praha: Grada.
Cílem předmětu je uvést studující do základů ekonomie a představit jim různé ekonomické přístupy k otázkám ochrany životního prostředí. Kurz představuje myšlenky neoklasické ekonomie a environmentální ekonomie a zároveň přináší kritické pohledy heterodoxních ekonomických přístupů, zejména ekologické ekonomie.