Charles Explorer logo
🇨🇿

Význam strečinkových cvičení pro kompenzaci funkčních poruch pohybového systému sportující a nesportující mládeže

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2009

Abstrakt

Analyzovali jsme funkční stav pohybového systému u vybrané skupiny sportující a nesportující mládeže. U skupiny sportující jsme se zaměřili na odhalení výskytu svalových zkrácení v nejvíce zatěžovaných svalových skupinách při hře kopané, tj. oblast pánve a dolních končetin.

Následně jsme aplikovali pravidelný půlroční intervenční program ve formě strečinkových cvičení. U skupiny nesportující jsme hodnotili aktuální funkční stav pohybového systému a objem volnočasových pohybových aktivit týdně se zaměřením na odhalení svalové nerovnováhy celého pohybového systému.Výskyt svalové nerovnováhy a vadného držení těla byl odhalen jak u pravidelně sportující tak nesportující mládeže.

Svalová přetížení a zkrácení a omezený rozsah pohyblivosti vybraných kloubů jsme zaznamenali především v oblasti pánve a dolních končetin. Po absolvování půlroční pohybové intervence v rámci tréninkové jednotky sportující skupiny jsme zaznamenali ve většině případů korekci svalových zkrácení a zvětšení rozsahu pohybu v kloubech.