Příspěvek se zabývá Archivem vizuální historie Institutu USC Shoah Foundation, který je unikátní sbírkou bezmála 52 000 audiovizuálních záznamů rozhovorů s pamětníky a přeživšími holocaustu, natočenými ve 2. pol. 90. let v 56 zemích světa a 32 jazycích. Jedním ze tří evropských měst, kde se lze k obsahu licencovaného archivu připojit online, je od počátku roku 2010 i Praha.
V příspěvku je přiblížena historie nadace, jež za vznikem Archivu stála, i samotná realizace natáčení. Čtenář je rovněž stručně obeznámen se složením Archivu i jeho českojazyčné části. Značná pozornost je věnována procesu indexace a uplatnění metod ASR či strojového přepisu nahrávek.
Poslední část textu se podrobně zaobírá praktickými možnostmi využití materiálu i audiovizuálních svědectví obecně ve vědě i vzdělávání. Závěrem je představen vyhledávací systém přístupný v rámci webového rozhraní, jehož nástroje umožňují vyhledat relevantní svědectví a jejich segmenty dle různých kritérií (jména, lokace, letopočty, klíčová slova aj.).