Studie mapuje základní politickou linii Zemské křesťansko-socialistické strany (OKSzP), jedné ze dvou ústředních, resp. parlamentních stran maďarské menšiny v meziválečném Československu v období let 1933-1935 pod vedením nového stranického předsedy hraběte Jánose Esterházyho, zvoleného do čela strany v prosinci 1932. Politická linie OKSzP je přitom podána v širším kontextu maďarské menšinové politiky v prvorepublikovém Československu.
Pozornost je věnována zejména Esterházyho obhajobě opoziční politiky, resp. negativismu maďarských křesťanských socialistů. Dále je shrnuta problematika pokračujících jednání politických reprezentantů menšinových Maďarů o širším autonomistickém bloku se slovenskými autonomisty a nastíněn je i další osud nadále vlažného vztahu maďarské menšinové politické scény k sudeton ěmeckým stranám v první polovině 30. let.
Na závěr jsou sumarizovány volební výsledky maďarské menšinové politické scény ve čtvrtých parlamentních volbách v meziválečném Československu a zmíněno je i zvolení nového předsedy OKSzP do poslanecké sněmovny Národního shromáždění a jeho uvedení se na půdě Národního shromáždění.