Charles Explorer logo
🇨🇿

Porovnání časového nástupu vybraných fenologických ročních období v České a Slovenské republice v letech 1996-

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2011

Abstrakt

Fenologie je vědní obor, který sleduje vliv počasí a podnebí na rostliny, živočichy i člověka tak, že zaznamenává postup a průběh životních projevů (fází) a změn zdravých živých organismů, tedy rostlin (fytofenologie) a živočichů (zoofenologie) během roku. Podle reakce přírody na skutečný průběh počasí rozdělujeme rok na fenologická roční období, která jsou určena typickými vývojovými fázemi rostlin, souvisejícími se změnami počasí v průběhu roku (např. rašení, butonizace, olistění, kvetení, zrání, zbarvení listů).

V příspěvku byla zpracována průměrná data nástupu vybraných fenologických ročních období (předjaří, časné jaro a plné léto) na základě definovaných indikátorů (počátek kvetení 10 % - sněženka podsněžník, třešeň ptačí a lípa srdčitá) v České a Slovenské republice za období 1996-2011. Data byla exportována z fenologických databází jednotlivých států a zpracována v prostředí geografických informačních systémů (metoda Clidata-DEM a GIS ArcView).

Fenologické předjaří v České republice nastává v průměru od 3. března do 24. března, časné jaro začíná v průměru mezi 19. dubnem a 5. květnem a časné léto mezi 13. červnem a 4. červencem. V Slovenské republice nastává fenologické předjaří v průměru od 24. února do 25. března, časné jaro začíná v průměru mezi 6. dubnem a 25. dubnem a časné léto mezi 12. červnem a 25. červnem.