Český statistický úřad a Slovenský štatistický úrad pravidelně publikují tzv. oficiální úmrtnostní tabulky pro národní populace nebo pro populace v hranicích administrativních jednotek (oblasti, kraje, okresy apod.), při jejich konstrukci používají identickou metodologii. Ta je založena na aplikaci vážených klouzavých průměrů a Gompertz-Makehamovy metody (pro vy šší věky), jejíž parametry jsou odhadovány King-Hardyho postupem.
Přechod z jednoho způsobu vyrovnání na druhý se odehrává každoročně v jiném věku určeném metodou nejmenší diference. Náš příspěvek se zabývá analýzou slabých a silných stránek tohoto postupu a popisem možných alternativ jeho modifikace, která by zohledňovala nejnovější poznatky týkající se rozložení intenzit úmrtnosti podle věku a pohlaví.
Navrhovaný postup je automatizován pomocí nově vytvořené softwarové aplikace, která je v příspěvku stručně popsána a v reálnem čase i předvedena. V neposlední řadě jsou prezentovány i rozdíly hodnot vybraných ukazatelů "starých" a "nových" úmrtnostních tabulek na úrovni národních populací (na celostátní úrovni) a tím je zhodnocena výhodnost a význam užití alternativních přístupů na příkladu České a Slovenské republiky s uvážením jejich podobností a rozdílů.