Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití dat z meteorologické geostacionární družice Meteosat Second Generation k odhadu srážek ze silných konvektivních bouří

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2011

Abstrakt

Práce se zabývá možnostmi aplikace Convective Rainfall Rate (CRR) algoritmu, který na základě družicových měření z meteorologické geostacionární družice Meteosat Second Generation (MSG) počítá okamžité intenzity a družicové odhady srážek (DOS) z konvektivní oblačnosti pro oblast České republiky (ČR). MSG data jsou k dispozici s horizontálním rozlišením cca 4 x 6 km v časovém kroku 15 min.

Radarová měření (radar Brdy a Skalky) s horizontálním rozlišením 1 km a časovým krokem 10 min byla využita při kalibraci 2-D a 3-D matic, které představují funkční vztahy mezi danou kombinací hodnot spektrálních kanálů, resp. jejich rozdílů a odpovídající srážkovou intenzitou. Vývoj různých metod kalibrace pro oblast ČR a jejich srovnání s původně navrženou metodou je hlavním cílem tohoto článku.

Kalibrační období bylo vymezeno letními měsíci (od června do srpna) za roky 2006-2008. Získané hodinové DOS byly verifikovány na nezávislém datovém souboru s odhady hodinových srážek, které byly získány kombinací radarových a srážkoměrných dat.

Výsledky ukázaly, že kalibrace matic pomocí českých dat zpřesnila výsledné DOS. Družicovou informaci je však třeba chápat jako doplňkovou k radarovým měřením, které jsou vždy přesnější.