Charles Explorer logo
🇨🇿

Význam prebiotik v potravě

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2011

Abstrakt

Prebiotika jsou nestravitelné látky, jejichž konzumace má příznivý fyziologický účinek na hostitele selektivní stimulací růstu nebo aktivity některých kmenů střevní mikroflóry. Jsou přirozeně obsažena v některých potravinách (ovoce, zelenina, luštěniny, cereální výrobky apod.), některá se vyrábějí průmyslově.

Mezi hlavní oligosacharidy, u kterých byl prokázán prebiotický efekt, a které jsou dostupné ve využitelné kvantitě, patří fruktooligosacharidy, trans-galaktooligosacharidy a laktulóza. Prebiotika s výhodou kombinujeme s probiotiky, tj. živými mikroorganizmy, které aplikovány v přiměřeném množství příznivě ovlivňují zdravotní stav hostitele.

Patří mezi ně hlavně bakterie, produkující kyselinu mléčnou (lactobacilli, streptococci, enterococci, lactococci, bifidobacteria). Prebiotika jsou využívána s cílem zvýšit odolnost k infekcím, při dráždivém tračníku, chronických onemocněních střeva (nespecifické střevní záněty, rakovina tračníku), laktózové intoleranci, potravinové alergii, ale i z celé řady dalších indikací jako je obezita a s ní sdružené metabolické poruchy včetně diabetes mellitus 2. typu.

Použití prebiotik patří mezi přístupy využívající výživu a její komponenty v léčbě chorob, je atraktivní, moderní, a z pohledu pacienta nepochybně šetrné.