Charles Explorer logo
🇨🇿

Výchova k fair-play jako součást olympijské výchovy na sportovních universitách

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2011

Abstrakt

Pro cílenou a efektivní olympijskou výchovu (OV) by bylo přínosné znát odpovědi na následující otázky: Jak sportovní a nesportující mládež, ve spojitosti s aktuálními Olympijskými hrami (OH), asociuje olympijské hodnoty? Ovlivňuje sportovní prostředí, zejména v kontaktních týmových hrách, postoje jejich účastníků vůči násilí a nevhodnému chování? Jaké místo a roli by měl olympismus zaujímat v obsahu vzdělávání a školení odborníků v oblasti tělovýchovy a sportu i ve výzkumu na vysokých školách? Šetření mezi mladými lidmi ve věku 12 -19 let (N = 2321) odkrylo silné asociační vztahy mezi OH, sportovci, druhy sportů a sportovními soutěžemi, méně již s olympijskými hodnotami. Se zvyšujícím věkem respondentů se zvyšuje i frekvence asociací mezi OH a výskytem negativních jevů v olympijském hnutí.

Hromadné sdělovací prostředky jsou v současné době nejdůležitějším zdrojem znalostí a utváření postojů vůči OH a olympismu; jak v jejich tvorbě, tak i v dalším utváření. Výsledky průzkumu zaměřeného na hodnocení modelů fair play (FP) situací potvrdily hypotézu o odlišném vnímání modelů "fair play" a "nefér" situací.

U hráčů kontaktních her, jsou tyto tendence vyjádřeny výrazněji, než u sportovců v jiných sportech. Hráči v kontaktních hrách jsou všeobecně vůči násilí a unfair chování tolerantnější, než sportovci v jiných druzích sportů.

Výzkumná činnost v oblasti olympismu vytváří základ programů OV a měla by být na vysokých školách systematicky rozvíjena. Ve výuce může být realizována jako samostatný vzdělávací předmět, nebo jako soubor vybraných olympijských témat zahrnutých do obsahu vzdělávání v sociálních vědách a ve sportovních předmětech.