Charles Explorer logo
🇨🇿

Náboženské kultury a význam pojmu konverze v zemích střední Evropy s ohlédnutím na uplynulé půldruhé století (1861-2011)

Publikace |
2011

Abstrakt

Autor se zaměřil na problém víceznačnosti náboženských pojmů (religiozita, sekularizace, konverze) a jejich různého používání ve společenských vědách. Pro jejich výzkum používá historik, sociolog, demograf, teolog jiné metody.

Tyto často kvantifikované výsledky se však mohou obsahově odlišovat od způsobu, jakým své duchovní prožitky označovali samotní historičtí aktéři. Historik s nimi nemůže vést pastorační rozhovor o jejich konverzi, ale může studovat jednotlivé segmenty náboženské kultury, v níž žili.

Cílem článku je představit variabilitu historických procesů, které způsobovaly nebo doprovázely proměnu religiozity, sekularizace a konverze ve střední Evropě v moderní době. Otázkou je, do jaké šířky se odlišovalo pojetí konverze mezi jednotlivými konfesijními kulturami, jak důležitou roli zde hrály konfese, teologie, náboženská výchova atd.

V závěru článku je však ukázáno, že obecný vývoj rozhodně nesměřuje k nějaké globální sekularizaci, ale k variabilní náboženské kultuře, která znovu ožívá vlnami náboženské revitalizace. To lze doložit také proměnou teologické sémantiky náboženského pojmu konverze v moderní době.

Cílem studie je sledovat historického aktéra ve své kultuře.