Rostoucí ceny surovin a negativní externality spojené s odkládáním odpadů na skládky úzce souvisí s tendencemi ve snaze o maximální materiálové a energetické využívání odpad a předcházení jejich vzniku. Předpokladem úspěchu těchto snah je analyzování materiálových toků, environmetálních efektů a modelování ekonomických dopad zaváděných opatření.
Modely odrážející priority odpadového hospodářství a představy o budoucím vývoji by měly sloužit jako nástroje na podporu rozhodování při tvorbě nových politik a opatření, programových nástrojů a strategií v této oblasti. Demografické a socio-ekonomické změny si vyžádají ekonomickou a politickou adaptaci, sociální úpravy a regulační nadstavení.
Tomuto fenoménu je věnována stále větší pozornost, protože se jeho dopady začínají stále výrazněji promítat do života společnosti. Cílem tohoto příspěvku je zmapování současného stavu poznání jak v oblasti demografických změn, tak v oblasti modelování v odpadovém sektoru.
V rámci aplikace tohoto poznání je pak zkoumán konkrétní vztah mezi demografickými změnami a odpadovým hospodářstvím v České republice. Pochopení toho, které charakteristiky mají na produkci komunálního odpadu vliv a jak se tyto charakteristiky v současnosti vyvíjí, může výrazně pomoci připravit se na další vývoj v produkci odpadů a nakládání s nimi.