Charles Explorer logo
🇨🇿

Nákresy sepulkrálních památek ve Wunschwitzově genealogické a heraldické sbírce

Publikace na Filozofická fakulta |
2011

Abstrakt

V I. oddělení Národního archivu v Praze je uložena rozsáhlá genealogická a heraldická sbírka, jejímž původcem je Gottfried Daniel, svobodný pán Wunschwitz (1678-1741). Jejím hlavním obsahem jsou výpisy z literatury a novin, náčrty znaků a zejména genealogické tabulky.

Poměrně často se však v rodových složkách objevují také náčrty náhrobních kamenů (méně často i jiného epigrafického materiálu), který sběratel získával většinou z autopsie při svých četných cestách. Celkový počet epigrafických záznamů ve sbírce dosahuje počtu 653 kusů, ovšem zaznamenaných nápisů je poněkud méně, 554 kusů, vzhledem k tomu, že stejný nápis se může vyskytovat i ve více složkách.

Soubor obsahuje nápisy z období let 1393-1739, přičemž těžiště spočívá v období konce 16.-počátku 18. stol. Víme, že opisy byly pořizovány průběžně během celého sběratelova aktivního života, konkrétně mezi lety 1703-1740.

Jen několik málo nápisů v souboru se vztahuje k zahraničí, drtivá většina byla pořízena v Čechách, a sice v tehdejším Berounském a Plzeňském kraji. Velký podíl mají opisy nápisů pořízené v Praze, zejména ve zdejších kostelích.

G. D.

Wunschwitz se snažil nápisy obkreslovat co nejvěrněji originálu, tedy vč. zachování řádkování a rozvržení jednotlivých částí nápisu či náhrobku. Zároveň si zaznamenával i přesný popis umístění nápisu.

Velmi kvalitní provedení záznamů a jejich bohatý komentář z nich činí daleko více než pouze kuriózní pozůstatek sběratelského zájmu šlechtice žijícího v 18. století. I v dnešní době mohou posloužit jako cenný zdroj informací pro epigrafiky či pracovníky památkové péče.