Bylo by omylem se domnívat, že taoistická myšlenková soustava je nám Čechům naprosto cizí. Tak jako v celé Evropě stoupá i v České republice zájem o čínské formy myšlení.
Taoisté mají dnes u nás dokonce registrovanou organizaci. Taoismus patří spolu s budhismem a konfucianismem k nejpočetnějším čínským myšlenkovým směrům.
Název "taoismus" je odvozen ze spisu "Tao-Te-Ťing" (Kniha o cestě k ctnosti), jehož pradvědpodobným autorem je archivář Lao-c'v 5. stol. př. Kr.
Výraz "tao" má tři významy : tao jako cesta, tao jako norma, tao jako absolutno. Tímto slovem je též označován stav všehomíra před vznikem bytí.
Taoisté jsou totiž toho názoru, že všechno, co jest, se vyronilo z prapůvodní mlčenlivé nicoty. Souhrn všech jsoucen je údajně ve stavu neustálých vzniků a zániků.
Taoismus je kromě filosofických schémat též náboženským systémem, kde na současné nejvyší příčce zbožňovaného žebříčku se nalézá sám Lao-ć. Pod ním je pak panteon bohů, polobohů a svatých.
Taoismus je z náboženského hlediska pro křesťana nepřijatelný pro svůj panteismus. Filosoficky je taoismus nepřijatelný pro svoé tvrzení o vzniku bytí z nebytí a pro popírání principu kontradikce.