Kapitola "Taiwan's Participation in International Organizations: Obstacles, Strategies, Patterns?" se věnuje problematice postavení Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích, speciální pozornost je pak věnována vztahu s evropskými organizacemi. S ohledem na ekonomické postavení Tchajwanu a na obchodní vztahy s klíčovými světovými hráči (USA, Japonsko, EU a v poslední době také posilující ekonomická provázanost s ČLR) se Tchaj-wanu podařilo dosáhnout důležitého průlomu v jeho diplomatické isolaci, a to konkrétně členství v Světové obchodní organizaci, byť pod názvem Samostatné celní teritorium Tchaj-wanu, Penghu, Kinmenu a Matsu, Čínská Tchaj-pej (Separate Customs Territory of Taiwan, Penghu, Kinmen and Matsu, Chinese Taipei).
Tento úspěch se stal důležitým momentem pro oživení dalších snah tchajwanské vlády o získání členství v dalších mezinárodních organizacích. Relativní flexibilita tchajwanské vlády umožnila Tchajwanu členství v různých mezinárodních nevládních a mezivládních organizacích - flexibilita se projevila v ochotě akceptovat členství pod různými názvy, jejichž pomocí se obcházela politika jedné Číny, kterou s ohledem na Tchaj-wan nekompromisně prosazuje ČLR.
V analýze tchajwanských snah o rožšíření svého zapojení do mezinárodních aktivit je pozornost věnována především roli tchajwanské domácí politické situaci a vlivu klíčových hráčů, tedy ČLR, USA a EU.