Bipolární afektivní porucha (BAP) je chronické onemocnění s vysokou mírou komorbidity a funkčního postižení. Aripiprazol, dopaminový a serotoninový parciální agonista, je indikován k léčbě akutních manických epizod a dlouhodobé prevenci relapsů manických epizod. Článek je aktualizovaným konsenzem domácích odborníků týkající se možnosti použití aripiprazolu v léčbě BAP, s důrazem na nová data a klinické zkušenosti.
Doporučené postupy řadí aripiprazol mezi léky první volby v léčbě akutních manickcýh epizod v monoterapii. Kombinace aripiprazolu s lithiem nebo valproátem je efektivní i u jen částečných respondentů na monoterapii tymoprofylatktiky.
Aripiprazol je účinným i u akutních psychotických a smíšených epizod BAP a rychlých cyklérů. V prevenci relapsů snižoval počet manických relapsů, rehospitalizaci a výskyt dokonaných suicidií.
Aripiprazol není dostatečně účinný ani snášený v léčbě a prevenci depresivních epizod BAP. Při změně léčby na aripiprazol, kromě rebound fenoménů po vysazení předchozího antipsychotika, může u části nemocných vzniknout přechodný aktivační syndrom.
Doporučeje se pomalá titrace a vysazování i nasazování antipsychotik, případně podání benzodiazepinů nebo promethazinu. Aripiprazol v monoterapii nebo kombinaci s lithiem/valproátem v dlouhodobé i krátkodobé léčbě nevyvolává nežádoucí metabolické účinky ani nezvyšuje prolaktinémii.
Léčba aripiprazolem je spojena s relativně nízkým výskytem nárustu hmotnosti. Extrapyramidové příznaky (včetně akatizie) se objevují zejména na počátku léčby aripiprazolem a mají tendenci k poklesu při dlouhodobé léčbě.