Charles Explorer logo
🇨🇿

Na cestě k sémiotické analýze komiksu s ukázkou analýzy postkoloniálních dozvuků v komiksu Tintin v Kongu

Publikace na Matematicko-fyzikální fakulta, Fakulta sociálních věd |
2012

Abstrakt

Včlánku se probírá téma (sémiotické) analýzy komiksu. Je představena stručná metodologie, která má sloužit jako návod pro analýzu komiksových děl.

Analýza se provádí ve čtyřech základních fázích: 1. zkoumání obrazové části, 2. zkoumání textové části, 3. zkoumání celého políčka, 4. zkoumání políčka v kontextu děje. V textu jsou tematizovány další čtyři klíčové momenty, které je v zájmu prováděné analýzy vhodné respektovat. 1.

Definování cíle zkoumání - je apelem na selektivní redukci tématu, umožňují-li to okolnosti. 2. Porozumění komiksu - je požadavek hlouběji porozumět gramatice komiksu. 3.

Znalostní opora - je připomenutí, že akademická práce kromě formy musí mít i obsah, kterému analyzující rozumí. 4. Informační rešerše - je doporučení seznámit se i s dalšími informacemi o komiksu, jako je osud autora či společenská nálada doby vzniku komiksu.

Druhá polovina textu je věnována případové studii - analýze jednoho z nejslavnějších evropských komiksů Tintin v Kongu z pohledu etnocentrizmu a stereotypizovaného zobrazování domorodých obyvatel belgického Konga. Čtyři vybrané příklady z komiksu ústí v krátké analytické shrnutí.