Tvorba sociálního kapitálu je podmíněna existencí sociálních sítí a vztahů, které vznikají i v rámci volnočasových aktivit. Sociální kapitál je zdrojem, který může být využit pro individuální prospěch či vést k posílení soudržnosti společnosti jako celku.
Vazby vytvářené v rámci volného času slouží k oběma těmto účelům. Některé formy trávení volného času (např. dobrovolnictví), jsou navíc přímo motivovány snahou o veřejné blaho.
Cílem příspěvku je objasnit, jakým způsobem a v rámci jakých volnočasových aktivit je sociální kapitál vytvářen, představit základní zdroje dat a prvotní výsledky analýzy vertikální a polohové diferenciace rozložení předpokladů pro vznik sociálního kapitálu v rámci volného času v Česku. Vycházíme přitom z dat o spolkovém životě v českých obcích a regionech.
Spolky jsou založeny na dobrovolné práci jejich členů v rámci volného času a jejich význam spočívá také ve vytváření volnočasových aktivit. Participace ve spolcích je tak obecně používána jako jeden z ukazatelů sociálního kapitálu.