Světová zdravotnická organizace (SZO) ve své rezoluci přijaté na 62. světovém zdravotnickém shromáždění v Ženevě v květnu 2009 vyzývá členské státy, aby rozvíjely zdravotnické systémy založené na silné primární péči a zajistily výchovu dostatečného počtu zdravotníků, praktických/rodinných lékařů (VPL) schopných pracovat v kontextu multidisciplinární komunitní péče. Též program SZO "Zdraví 2020" zdůrazňuje klíčovou roli primární péče.
Proto, aby mohlo všeobecné praktické lékařství svoji roli plnit, jsou základními podmínkami: dostatečný počet kvalifikovaných VPL, který zajistí přiměřeně hustou síť poskytovatelů LPP; optimální počet pacientů na jednoho VPL, který umožní individuální péči vysoké kvality; věkové složení VPL a systém personálního doplňování takový, aby mohlo přirozeným způsobem docházet k jejich obměně. Článek popisuje situaci v České republice z hlediska počtů VPL, jejich věkového složení a možností jejich doplňování a obměny. V letech 2009-2011 bylo celkem rozděleno 381 rezidenčních míst do jednotlivých krajů.
Při porovnání jednotlivých údajů je jasné, že přidělená místa jen částečně pokrývají potřeby jednotlivých krajů i se započítáním nezbytné mobility. Dosud přidělená rezidenční místa v průměru dosahují jen 55 % celkových počtů u skupiny lékařů nad 65 let v daném kraji.
Z uvedených důvodů je potřebné přijmout řadu opatření, která jsou v článku diskutována.