Charles Explorer logo
🇨🇿

POČÍTAČOVÝ TRÉNINK PRACOVNÍ PAMĚTI U STARŠÍCH LIDÍ

Publikace na Filozofická fakulta |
2012

Abstrakt

Pracovní paměť je jednou z kognitivních funkcí, jejíž výkony se stoupajícím věkem u lidí klesají. V posledních letech se proto vyvíjejí různé počítačové programy za účelem tréninku pracovní paměti a pozornosti.

Většinou jsou vyvíjeny pro děti s poruchami pozornosti, ale postupně se programy adaptují pro starší populaci a testuje se jejich účinnost. Tento projekt byl zaměřen na zjištění účinnosti adaptivního programu typu n-back s vizuálně prezentovanými stimuly.

Soubor byl randomizován do 3 skupin: kontrolní skupina bez kontak-tu (n=25), experimentální skupina s menším počtem tréninků (n = 20) a experimentální skupi-na s intenzivním tréninkem (n = 20). Celkový počet zařazených účastníků N = 65, věk 65-75 let. Účastníci trénovali doma.

Program registroval všechny absolvované tréninky. Důležitým zjištěním bylo, že starší lidé jsou schopni samostatného tréninku pomocí počítačo-vého programu, který se naučili ovládat.

Analýzy ukázaly významné zlepšení výkonu s výraz-ným efektem prvních 10 tréninkových lekcí, po kterých následovalo mírnější zlepšování. Pro-jekt je rozšířen o sledování transferů efektu a navazující projekt zaměřený na trénink osob s mírnou kognitivní poruchou, u nichž budou ve spolupráci s pracovištěm IKEM sledovány i neurologické koreláty pomocí fMRI.