Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv profilu stěny a rychlosti lezení na energetickou náročnost lezení u skupiny rekreačních a výkonnostních lezců

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2012

Abstrakt

Cílem studie bylo porovnat vliv profilu stěny, rychlosti lezení a lezecké zkušenosti na energetickou náročnost lezení u skupiny rekreačních a výkonnostních lezců. Studie byla realizována na 8 lezcích ve věku 22-33 let, rozdělených do dvou skupin (rekreační a výkonnostní lezci) na základě aktuální lezecké výkonnosti.

Rekreační lezci lezli v kolmém profilu stěny (90o) vlastním tempem a podle tempa určovaného metronomem. Výkonnostní lezci lezli ve dvou rychlostech a ve třech sklonech: kolmý profil (90o), mírně převislý profil (112o) a převislý profil (132o).

Sklon se významně podílel (p<0,01) na zvýšení energetické náročnosti (90o, 31,1 kJ. min-1; 112o, 41,2 kJ. min-1; 132o, 50,2 kJ. min-1). Shledali jsme významný rozdíl (p<0,01) mezi energetickou náročností lezení u rekreačních (42,1 +- 4,9 kJ. min-1) a výkonnostních (31,0 +- 1,3 kJ. min-1) lezců při lezení kolmé stěny.

Výsledky studie prokázaly vliv profilu stěny a rychlosti lezení na energetickou náročnost lezení. Lezení kolmé stěny s obtížností odpovídající 4 UIAA u rekreačních lezců patří mezi aktivity se střední energetickou náročností.

Nejenom pro začátečníky ale také pro rekreační a výkonnostní lezce je lezení sportem, který může působit na aerobní zdatnost organismu.