Charles Explorer logo
🇨🇿

Analýza stupně dynamické kokontrakce vybraných svalů horní končetiny při cvičení s vibrační činkou

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2012

Abstrakt

Vibrační činky představují novou pomůcku s možností využití v oblasti rehabilitacei i sportu. Výrobci uvádějí širové spektrum účinků, avšak tyto doposud nejsou v praxi ověřeny.

Cílem šetření bylo ohodnotit a porovnat EMG aktivitu m.biceps brachii, m.triceps brachii a m.trapezius při aktivních pohybech flexe a extenze v loketním kloubu s vibrující a nevybrující činkou a především ohodnotit ko-kontrakční stupeň m.biceps brachii/m.triceps brachii a m.trapezius pars superior/m.trapezius pars inferior. Pro experiment bylo vybráno 9 zdravých probandů.

Objektivizační metodou bylo povrchové EMG. Základní sledovaným parametrem byl tzv. dynamický ko-kontrakční index (CCL - co-contraction level), který je definovaný jako simultánní aktivita antagonistických svalů, která je počítána z normalizované hodnoty integrovaného EMG signálu pro každný sval.

Výsledky poukazují na jednotný trend - zvýšení CCL u obou párů antagonistických svalů v průběhu pohybu s činkou s vibrací. Výsledky korelují se základním pohledem na terapeutický vliv vibrační zátěže.

Poukazují na zvýšenou reakci organismu ve smyslu kloubní stabilizace jako základního kompenzačního mechanismu při aplikaci vibrace. Výše uvedený mechanismus účinku podporuje využití této terapeutické metody při obnově propriorecepce z oblasti postižených kloubů různé etiologie.

Současně autoři nabádají k opatrnosti při nadměrné aplikaci vibrační zátěže.