Cílem příspěvku je uvedení nejvýznamnějších myšlenek hermeneutické teorie, zejména filosofické hermeneutiky H.-G. Gadamera, v kontextu problematiky informační vědy.
První části příspěvku jsou věnovány terminologickému a historickému úvodu do problematiky hermeneutické teorie. Prvopočátky hermeneutické teorie, spočívající v úsilí o postižení pravého, původního smyslu a významu textu, lze spatřovat již ve starověku.
Filosofická hermeneutika coby propracovaná filosofická koncepce hermeneutiky spatřuje světlo světa až ve století 20. v díle Hanse Georga Gadamera, které je zároveň určující i pro jakékoliv pozdější filosofické koncepce hermeneutiky. V jádrové části je poukázáno na některé souvislosti problematiky informací a informační vědy s problematikou (filosofické) hermeneutiky a také na jejich rozdíly.
Konkrétně je pojednáno o problematice informací a informačních zdrojů jako o jednom z předmětů filosofické hermeneutiky, o problematice řeči jako o hlavním předmětu filosofické hermeneutiky i informační vědy a o problematice dějin chápaných jako soubor dosavadních výtvorů lidského ducha v konfrontaci s problematikou informetrie, bibliometrie a scientometrie. Následuje část pojednávající o možnosti využití hermeneutiky jako "nepočítající" metody humanitních věd.
Navazující závěrečná část pojednává o možnosti využití hermeneutické teorie v "nepočítající" informační vědě usilující o postižení problematiky informací a informačních zdrojů v kontextu problematiky universa.