S vývojem laserkoagulačních technik je ve 21. století diabetická retinopatie dobře léčitelná. Představujeme historii léčby laserem, různé typy laserů a laserových kontaktních čoček, upozorňujeme na nebezpečí komplikací laserové léčby.
Na obrázcích ukazujeme proliferativní diabetickou retinopatii před i po léčbě laserovou panfotokoagulací. V případech diabetického makulárního edému (DME) vybíráme jednotlivé laserové zásahy pro fotokoagulaci mikroaneurzmat při fokálním DME nebo gridlaserkoagulaci k léčbě difuzního DME po fluorescenční angiografii (FAG).
Budoucnost laserkoagulace v léčbě DME představuje přesně navigovaný laserový fotokoagulátor. Tento nový laserový fotokoagulátor používá skenující štěrbinový funduskamerový systém k provedení FAG, barevné, bezčervené a infračervené zobrazení sdružené komputerem s terapeutickým laserem o vlnové délce 532 nanometry.
Naváděcí paprsek má zařízení k detekci a sledování pohybů pacientova oka. Dokáže i hodnotit obrazy k detekci retinálních opacifikací stop po laseru a shodu jejich lokalizace se zasaženými mikroaneuryzmaty.